Президентът призова за нов модел на финансиране на иновационната дейност у нас

0
183
Президентът Румен Радев
Президентът Румен Радев, Снимка: Президентство; Архив

Крайно време е да се създаде нов модел на финансиране на иновационната дейност, най-вече за стимулиране на малките и средните предприятия, за да може страната ни реално да трансформира своята икономика. Това заяви президентът Румен Радев по време на онлайн церемонията, на която беше представен 16-ият годишен доклад на форума Иновации БГ на тема „Иновации и икономически растеж“. По време на събитието бяха наградени победителите в Националния конкурс за най-иновативно предприятие на годината, които се провеждат под негов патронаж.

Държавният глава отбеляза, че през 2020 г. креативността и стремежът за развитие на българските иноватори са двигател за иновационна активност, в резултат на което са открити нови пазарни ниши и са стартирали производствата на нови изделия и предоставянето на креативни услуги. По думите на Радев докато за едни пандемията е била оправдание и причина за застой, то за други предприятия у нас кризата е ускорила осъществяването на нови идеи и иновативни дейности в сектора на патентите и полезните модели, където е отбелязан пик за 10-годишен период.

България е на 37-о място в класацията на Глобалния иновационен индекс 2020 и по думите на президента представянето на страната ни се подобрява значимо спрямо 2012 г. по износ на технологии и знание, а в развитието на дигитална инфраструктура се нарежда сред най-бързо развиващите се бизнес хъбове в Европа.

„Горд съм с постиженията на българските компании и разработчици, които често създаваха и внедряваха нови продукти в съкратени срокове, запазвайки високо качество“, заяви Радев.

Президентът добави, че въпреки тези успехи, за поредна година бизнесът и чуждестранните инвеститори са тези, които финансират голямата част от иновациите, а България все още е сред т.нар. „плахи иноватори“ в Европа и след нея в тази група е само Румъния.

Тенденцията разходите за научноизследователска и развойна дейност в националните програми, където е заложен размер от 1,5% от БВП, да се неглижират и съкращават се запазва. През 2019 г. тези разходи са в размер на 1 млрд. лв., равни на 0.84% от БВП, докато в страните от ЕС са 3% и повече. Президентът подчерта, че българските предприятия имат воля, енергия и огромен потенциал в областта на иновациите и научноизследователска и развойна дейност и могат да се развиват и да допринесат за още по-голям общ ръст.

Според Радев, при своевременно отчитане от страна на правителството на тенденциите през 2020 г. и целенасочено подпомагане на иноваторите, както в редица европейски страни, резултатите за страната ни сега щяха да бъдат съвсем различни. Държавният глава отбеляза също така, че краят на 2020 г. бележи завършека на втория програмен период след приемането на страната ни в ЕС, но за съжаление Европейското иновационно табло отчита, че у нас не се реализира напредък.

Президентът се надява, че държавната администрация, учейки се от успехите и от допуснатите слабости, ще успее да изгради капацитет за планиране и управление на реалната икономика в полза на българската държава и нейните граждани, да премахне пречките пред предприемачите и иноваторите и съвместно с местната власт да работи за равномерно развитие на страната.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments