Преврат в Мианмар: Хиляди бирманци бягат в Тайланд след интензивни битки

0
82
Полиция - протести в Мианмар
Снимка: Скрийншот от видео на CNA в YouTube

Около 10 000 бирманци са избягали в Тайланд, за да избягат от ожесточените битки между военните и части на мощна етническа въоръжена групировка от сряда, съобщиха тайландските власти, цитирани от „BBC“.

Те бягат от град Шве Коко, контролиран от провоенна милиция и дом на казина, собственост на Китай. Това е едно от най-големите трансгранични движения на хора след военен преврат преди две години. Военните все още не са направили изявление за боевете.

Това е последната част от гражданска война, която бушува след преврата през февруари 2021 г. Две години по-късно военното правителство не успя да наложи властта си в големи райони на страната. Той се бори с установени етнически въоръжени групи в граничните райони, които са били във война с военните от десетилетия, и наскоро сформирани милиции против преврата, които наричат себе си Сили за отбрана на народа в голяма част от останалата част от страната.

Много хиляди хора бяха убити и около 1,4 милиона бяха разселени след преврата. Близо една трета от населението на страната се нуждае от помощ, според ООН.

Последните битки избухнаха, след като Националната освободителна армия на Карен (KNLA) и нейните съюзници започнаха атаки срещу военни постове и портен лагер близо до Шве Коко в сряда. Повече от 80 души са били убити от двете страни, призна KNLA пред BBC Thai.

Хуманитарните работници в граничните региони – районите Мае Сот и Мае Рамат в Тайланд – призоваха за спешна хуманитарна помощ, докато бежанците търсят подслон в училища, манастири и ферми за каучук. Кей Тхи Хтуе, бирмански доброволец в манастир в Мае Сот, който приема 500 бежанци, споделя:

„В дългосрочен план се нуждаем от повече донори.“

KNLA също така затвори азиатската магистрала Myawaddy-Kawkareik – един от главните пътища към границата – за две седмици от петък.

Обратно в Шве Коко, военните сили на граничната охрана, които контролират анклава, защитават казината и предупреждават жителите да останат на закрито.

Това се случва, докато военните продължават да смазват цивилната съпротива, насочвайки се към училища, клиники и села.

По-рано тази седмица военните съобщиха, че са арестували 15 учители, които са водили онлайн уроци за училище, подкрепяно от правителството на националното единство в изгнание (NUG).

„Учителите са били отведени от домовете си в Мандалай, Сайганг и Магуей“, обясни на „BBC“ член на Общия стачен комитет на работниците в основното образование. През юли се съобщава, че около 30 учители са били арестувани, защото са работили за онлайн училище, признато от NUG.

От самото начало образованието е бойно поле в Мианмар. Учителите бяха сред първите, заедно със здравните работници, които излязоха в знак на протест срещу преврата и бяха на предната линия на огромните протести, свикани от Движението за гражданско неподчинение през първите седмици след военното превземане. Когато това беше разбито, повечето все още отказаха заповедите на военната хунта да се върнат на работа и през май 2020 г. около 150 000 учители и университетски преподаватели бяха уволнени от работните си места. Мнозина решиха да преминат в нелегалност, присъединявайки се към училища и клиники в райони, където общностите бяха започнали въоръжена борба срещу военното управление.

Военните гледат на създаването на независими училища и клиники като на екзистенциална заплаха. Официалните данни сочат, че броят на учениците, които се явяват на зрелостен изпит в 10-ти клас в държавните училища, сега е само една пета от броя на учениците преди преврата. Учителите, работещи извън държавния сектор, са заклеймени като терористи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments