Премиерът на Тунис е уволнен след бурни протести, свързани с COVID-19

0
15
Хичем Мечичи
Снимка: Facebook

Президентът на Тунис взе решение да уволни премиера и да прекрати временно работата на парламента, след като избухнаха бурни протести в цялата страна. Вчера хиляди протестиращи граждани, гневни от неадекватното справяне на правителството с COVID кризата, щурмуваха улиците, което доведе до сблъсъци с полицията, предава „BBC“.

Президентът Каис Сайед обяви, че ще поеме отговорност за положението с помощта на нов премиер, като успокои, че възнамерява да върне спокойствието в страната. В отговор на това неговите опоненти разкритикуваха хода му, определяйки го като преврат.

Взехме тези решения, които ще бъдат в сила, докато социалният мир се върне в Тунис и докато не спасим държавата.“, заяви Саид в телевизионно обръщение след провеждане на извънредна среща, посветена на въпросите, свързани със сигурността.

Вчера вечерта протестиращите демонстрираха бурно радостта си при новината, че премиерът Хичем Мечичи е освободен от длъжност. Малко след това президентът Саид се присъедини към тълпите в столицата Тунис.

Междувременно хиляди хора в столицата и други градове изразиха недоволството си срещу управляващата партия, скандирайки „Вън!“, като с тези думи призоваха за разпускане на парламента. Силите за сигурност отцепиха зоната около парламента и улиците около централното авеню „Бургиба“, които в момента са главни точки на антиправителствените протести, както по време на революцията в Тунис през 2011 г. Полицията изстреля сълзотворен газ срещу демонстрантите и арестува няколко души, а сблъсъците постепенно обхванаха и голям брой други градове в страната. Напрежението ескалира и гневните граждани нахлуха в офисите на управляващата партия „Ан Нахда“, нанасяйки сериозни имуществени щети.

Военно предупреждение

Президентът Саид предупреди протестиращите, че възнамерява да отговори на по-нататъшните прояви на насилие с военна сила. Той коментира:

Предупреждавам всеки, който смята да прибегне до използването на оръжие и до изстрелването на куршуми, че въоръжените сили също ще отговорят с куршуми.“

Държавният глава подчерта още, че Конституцията му позволява да разпусне временно парламента, ако той е в „непосредствена опасност„. Въпреки това председателят на парламента Рачед Ганучи обвини президента, че е извършил „преврат срещу революцията и конституцията„.

Преди 10 години революцията, която избухне в страната, доведе до извоюване на демокрация и разпалване на бунтовете на Арабската пролет в целия регион. Въпреки това надеждите, че това ще спомогне за откриването на повече работни места и възможности, не се оправдаха.

След едно изминало десетилетие от началото на промяната Тунис все още бори с дълбока икономическа криза и една от най-тежките пандемични обстановки на COVID-19 в Африка. Случаите на новозаразени нарастват рязко през последните седмици, оказвайки допълнителен натиск върху разклатената икономика. Премиерът Хичем Мечичи освободи от длъжност здравния министър миналата седмица, но това не помогна особено за смекчаване на гнева на гражданите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments