Премиерът на Албания призова за повече войски на НАТО в Косово след етническото насилие

0
30
Знамето на Косово
Знамето на Косово. Снимка: Pixabay

По-рано днес албанският министър-председател Еди Рама призова НАТО да увеличи още капацитета на военните си сили в Косово и да охранява строго границaта на страната със Сърбия, като предупреди, че неотдавнашното етническо насилие в Косово може да предизвика по-мащабен балкански конфликт, предаде “Associated Press”.

Границата на Косово със Сърбия е „извън контрол“, заяви Рама след неофициална среща на членовете на НАТО от Западните Балкани, проведена в Северна Македония. Той изтъкна още, че границата се използва за множество незаконни дейности, включително контрабанда на наркотици и оръжия, както и за проникване на ултранационалисти, което може да доведе до „големи безредици“ в региона.

Косово, чието население до голяма степен е съставено от етнически албанци, е бивша сръбска провинция. Тя получи независимост с помощта на военната кампания на НАТО, започнала през 1999 г., като целта беше да се сложи край на кървавите сръбски репресии срещу въоръжено сепаратистко движение. Понастоящем напрежението там остава високо, като през последните месеци два пъти избухнаха тежки прояви на насилие, а западните страни се опасяват, че Русия може да се опита да разпали допълнителни проблеми на Балканите, за да отклони вниманието от войната в Украйна.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който присъства на срещата в столицата на Северна Македония, Скопие, настоя след проведените дискусии, че на този етап НАТО не вижда военна заплаха за съюзниците си в Западните Балкани.

„Все пак, това, което виждаме, е нарастване на напрежението, особено в Косово,“, сподели Столтенберг. Той подчерта, че силите на НАТО са засилили военното си присъствие в Косово, установено след бомбардировките срещу Сърбия през 1999 г. По негови думи около 1000 допълнителни военнослужещи и по-тежко въоръжение са били мобилизирани.

По време на посещението си в Косово, осъществено в понеделник, Столтенберг заяви, че НАТО обмисля да разположи там още свои мироопазващи войски. Вчера в Белград той изтъкна, че неотдавнашните прояви на насилие в Косово са неприемливи и извършителите трябва да бъдат изправени пред съда. През май сръбски демонстранти в северната част на Косово влязоха в сблъсък с мироопазващите войски на НАТО. През септември един полицай от Косово и трима сръбски въоръжени лица загинаха в престрелка, след като около 30 маскирани мъже откриха огън по полицейски патрул край косовското село Баниска.

Както е известно, Сърбия не признава официалното обявяване на независимостта на Косово през 2008 г. И двете страни имат стремеж да се присъединят към Европейския съюз, който посредничи в диалога между бившите врагове. Брюксел предупреди и двете страни, че отказът от компромис помежду им застрашава шансовете им за присъединяване към блока.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments