Предупреждения за лошо качество на въздуха за десетки милиони души в Канада заради горски пожари

0
240
Горски пожар.
Горски пожар. Снимка: Пиксабей

Десетки милиони хора в Северна Америка бяха предупредени за потенциално опасно качество на въздуха след интензивни горски пожари, които горят в Канада, пише „BBC“.

Дим покри големи райони на Онтарио и Квебек, докато оранжева мъгла висеше над голяма част от североизточната част на САЩ през целия вторник. Някои градове, сред които Торонто и Ню Йорк, за кратко имаха най-лошото качество на въздуха в света през нощта. Голяма част от дима идва от Квебек, където горят 160 пожара. Канадски служители коментираха, че страната се оформя за най-лошия си сезон на горски пожари в историята.

Експертите посочиха по-топла и по-суха пролет от нормалното като причина за тенденцията. Предвижда се тези условия да продължат през цялото лято.

Ведомството по околната среда на Канада издаде най-строгото си предупреждение за качеството на въздуха за Отава във вторник, считайки го за „много висок риск“ за здравето на хората. В Торонто и околните райони качеството на въздуха беше класифицирано като „висок риск“.

Междувременно Агенцията за опазване на околната среда на САЩ (EPA) класифицира качеството на въздуха в голяма част от североизточната част като „нездравословно“, особено за хора, които вече имат респираторни проблеми. Смята се, че общо около 100 милиона души в Северна Америка са под формата на предупреждение за качеството на въздуха. В Ню Йорк оранжева мъгла покри силуета на града и забули забележителности, включително Статуята на свободата.

Служителите в областта на общественото здравеопазване предупредиха хората да не спортуват навън и да сведат до минимум излагането си на дим, доколкото е възможно, тъй като въздухът крие непосредствени и дългосрочни рискове за здравето.

Влошеното качество на въздуха също принуди поне един регион в Квебек – общността Atikamekw в Opitciwan, на 350 км (217 мили) северно от Монреал – да премести хората с астма и други респираторни проблеми далеч от дима.

Пожарите в Канада вече са изгорили повече от 3,3 милиона хектара земя – площ, която е 12 пъти повече от 10-годишната средна стойност за това време на годината.

Хиляди хора са евакуирани в цялата страна. Освен в Квебек, големи пожари горят и в Британска Колумбия, Алберта, Онтарио, Нова Скотия и Северозападните територии.

Изменението на климата увеличава риска от горещо и сухо време, което е вероятно да разпали горски пожари. Светът вече се е затоплил с около 1,2 градуса по Целзий от началото на индустриалната ера и температурите ще продължат да се повишават, освен ако правителствата по света не направят рязко намаляване на емисиите.

Как димът от горски пожар влияе върху здравето?

Експерти изтъкват, че излагането на дим от горски пожари може да причини множество здравословни проблеми. Матю Адамс, професор в Университета на Торонто и директор на Центъра за градска среда, обясни, че непосредствените ефекти от вдишването на дим от горски пожар включват задух, повишен пулс, болка в гърдите или възпаление в очите, носа и гърлото. Пред „BBC“ проф. Адамс подчерта:

„В тези дни с повишено замърсяване на въздуха ще видим увеличен брой посещения в болница. А хората, които посещават болницата, обикновено имат предшестващо респираторно заболяване.“

„Димът от горските пожари е свързан още със сериозни, дългосрочни здравословни проблеми като рак или белодробни заболявания“, уточни проф. Адамс, специално за хора, които живеят в райони, където има чести горски пожари. Той поясни:

„Това се причинява от малки частици в мъглата от дим, които могат да навлязат в кръвния поток и други части на човешкото тяло, като причинява възможни мутации на ДНК и други здравословни проблеми.

Някои проучвания също показват, че продължителното излагане на дим от горски пожар може да засегне бременните жени и техните неродени деца, добави проф. Адамс.

За хората, живеещи в градове, далеч от пожарите, но съгласно настоящите предупреждения за въздуха, проф. Адамс посъветва хората да ограничат упражненията на открито, за да избегнат вдишването на дима от горския пожар. Той успокои:

„Не се безпокойте толкова за това, което се случва. Останете на закрито и намалете излизанията си.“

Но в райони, по-близо до пожарите, проф. Адамс препоръча да се носи маска N95 навън, за да се блокира вдишването на повечето частици дим.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments