Появи се първо видео на хванатите в капан индийски работници след срутването на тунел в Утаракханд

0
31
Срутване на тунел в Утаракханд
Срутване на тунел в Утаракханд. Спасителна операция. Снимка: Wikimedia

Камера е заснела кадри на 41 работници, блокирани в тунел в индийския щат Утаракханд за първи път от девет дни, предава „BBC“.

Видеото е заснето с помощта на ендоскопска камера, която е поставена в нова тръба, пробита в тунела в понеделник. Спасителите също използваха тръбата, за да дадат на работниците първата им топла храна от дни. Досега те се прехранваха със закуски, изпращани през по-тясна тръба, поставена по-рано.

Строящият се тунел пропадна след свлачище. Инцидентът е станал сутринта на 12 ноември в района Утаркаши в северния щат. Скоро след това е установен контакт със затрупаните мъже и оттогава им се осигуряват кислород, храна и вода.

В понеделник вечерта спасителната операция установи пробив, след като спасителите успяха да прокарат тръба с диаметър 6 инча през отломките вътре в тунела.

Служители плъзнаха малка камера, прикрепена към гъвкав кабел в тръбата и я използваха, за да заснемат хванатите в капан мъже.

Във видеозапис, публикуван в пресата, се вижда как спасителите преглеждат записа на компютърен екран извън тунела. Служител моли мъжете да се появят пред камерата и да се усмихнат и да махат – може да се види как работниците отговарят на инструкциите. Той също така им казва, че скоро ще бъдат спасени и по-късно ги моли да се идентифицират пред камерата.

Изглежда, че спасителите използват двупосочни радиостанции, за да комуникират с мъжете – на видеото се вижда как един от тях държи уоки-токи в ръцете си. Мъжете, много от които носят предпазни каски и якета, могат да се видят как стоят в полукръг близо до камерата. След това служителят казва на мъжете, че тръбата скоро ще бъде почистена, след което ще им бъде изпратена вода.

Някои колеги на работниците признаха, че се радват да видят приятелите си след толкова много дни. Рахул Амин, чиито двама приятели са в капан вътре, каза:

„Видях ги на камера, но сега чакам да ги видя и на живо.“

Амин заяви, че редовно е посещавал тунела, за да се информира за напредъка на спасителните операции.

Новата тръба е по-широка от тръбата с диаметър 4 инча, която служителите бяха вкарали в тунела, часове след като част от нея се срути на 12 ноември. Заради малкия диаметър на тръбата досега на работниците можеха да се дават само определени закуски и сушени плодове. Тръбата е била използвана и за подаване на кислород към тях.

Длъжностни лица обясниха, че новата, по-широка тръба ще помогне за снабдяването на работниците с повече кислород, храна и други основни средства като лекарства, мобилни телефони и зарядни устройства. Спасителите вече са я използвали, за да предоставят на работниците първата им топла храна от кичди (ястие с ориз и леща), което беше опаковано в бутилки и изпратено вътре.

Операцията, която навлезе в своя 10-ти ден във вторник, се натъкна на няколко забавяния и препятствия главно поради рохкава почва и падащи отломки.

Планът е да се изкопае достатъчно широка дупка, за да побере множество 900 мм тръби, за да се създаде пътека, през която работниците да могат да изпълзят от тунела.

В понеделник обаче служители казаха, че се опитват да прокопаят още два тунела отстрани на главния тунел като допълнителни маршрути за бягство.

Досега четири 900-милиметрови тръби са били прокарани през стената от отломки, която се оценява на 60 метра, за да се създаде основният проход.

Във вторник са започнали заваръчните работи по петата тръба, уточниха служители. В неделя федералният министър на магистралите и пътищата Нитин Гадкари посети мястото и каза, че спасителните операции могат да продължат „два до три дни“. Полковник Дийпак Патил, който ръководи спасителната операция, каза пред „BBC“, че е уверен, че мъжете ще бъдат освободени. Той беше категоричен:

„Опитваме всичките си възможности и ще успеем.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments