Повечето големи страни изостават в изпълнението на целите си в областта на климата

0
19
Въглеродни емисии.
Въглеродни емисии. Снимка: Пиксабей

За повечето от най-големите страни, които замърсяват атмосферата с въглероден диоксид, е много по-лесно да обещаят, че ще се борят с климатичните промени, отколкото реално да го направят. И президентът на САЩ Джо Байдън научи това по трудния начин.

Според учени и експерти, които следят стриктно действията на отделните нации в областта на климата, сред 10-те най-големи източници на въглероден диоксид само Европейският съюз е въвел политики, близки или съответстващи на международните цели за ограничаване на глобалното затопляне до още няколко десети от градуса. По техни думи обаче Европа, която е обхваната от рекордни горещини и е домакин на преговори за климата тази седмица, ще бъде изправена и пред краткосрочна зимна енергийна криза, която вероятно ще я принуди да отстъпи назад от обещанията си и да призове и други държави да сключат по-дълги и „по-замърсяващи“ енергийни споразумения.

Дори Европа да постигне всички свои цели в областта на климата, а ние останалите да не ги постигнем, всички ще загубим.„, казва Кейт Ларсен, която ръководи отдела за международна енергия и климат в изследователската компания „Rhodium Group“. Тя подчерта, че вредните емисиите на задържащите топлината газове и екстремните климатични явления не са ограничени само до националните граници на една страна.

„Перспективата е мрачна. Страхувам се, че няма да се справим.“, твърди климатологът Бил Харе, главен изпълнителен директор на “Climate Analytics”. Неговата група се е присъединила към Института за нов климат, за да създаде инициативата „Проследяване на действията в областта на климата“, която анализира целите и политиките на държавите в областта на климата спрямо целите на Парижкото споразумение от 2015 г. Експертите, работещи там, определят като „недостатъчни“ политиките и действията на двата най-големи източника на въглеродни емисии в света – Китай и САЩ, както и на Япония, Саудитска Арабия и Индонезия. Политиката на Русия и Южна Корея е определена като „крайно недостатъчна„, а тази на Иран като „критично недостатъчна“.

Преди 7 години, когато почти всички страни по света се подготвяха за стъпката, което по-късно щеше да бъде обявена като Парижкото споразумение за климата, те си поставиха много амбициозни цели. Сега обаче, когато светът навлиза в нов етап, който е свързан с реалното изпълнение на тези идеи, международната общност изпитва трудности да ги приложи на практика.  

Другите държави и ООН могат да окажат натиск върху страните, които силно замърсяват атмосферата, да си определят нови конкретни цели, но приемането на закони и разпоредби е по-трудно осъществимо. Докато Европа е успешна със своята „дълга история на прилагане и усъвършенстване на съществуващите политики“,  то случаят в САЩ не е такъв. Според нов анализ на „Rhodium Group“ до 2030 г. САЩ ще могат да намалят емисиите си с 24-35 % под нивата от 2005 г., което е далеч от ангажимента на страната да намали емисиите си с 50-52 % през този период. Байдън не разполага с достатъчно възможности, твърди Кейт Ларсен, която е съавтор на доклада. Конгресът и по-специално влиятелният сенатор Джо Манчин от Западна Вирджиния се противопоставят на законодателството на президента за борба с климата, а Върховният съд ограничава разпоредбите за електроцентралите.

Другите страни, особено Китай, гледат какво правят САЩ в борбата с изменението на климата и не са склонни да увеличат усилията си, ако първо Америка не направи повече, смятат учени. По настояване на активисти и някои демократи администрацията на Байдън обмисля да обяви извънредно положение в страната заради изменението на климата и да използва специални правомощия за намаляване на въглеродното замърсяване от електроцентралите и автомобилите. Обявяването на извънредна ситуация обаче няма да бъде достатъчно, тъй като по-важни са последващите действия.

В други части на света енергийната криза в Русия определено е сериозна пречка за напредък в областта на климата. Въпреки това дългосрочната политическа европейска рамка е много стабилна и това може да помогне да се увеличи двойно количеството на алтернативната енергия. Паниката около природния газ обаче подтикна други нации, главно в Африка, да се включат в проекта за преход към втечнен природен газ. По официални данни преходът към втечнен природен газ е увеличил с 15-20% количеството, което светът използва.

Оптимистично е, че все пак има и други места, където отказването на света от източниците на въглеродни емисии изглежда по-осъществимо. В нов доклад на Международната агенция за възобновяема енергия се посочва, че цената на електроенергията от вятърни централи на сушата през миналата година е намаляла с 15%, от вятърни централи в морето – с 13%, а от слънчеви панели – с 13% в сравнение с 2020 г. 

Междувременно продажбите на електромобили в САЩ се увеличават, а моментът, в който те ще могат да станат масови и наистина да променят ситуацията, вече е на хоризонта.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments