Повече от 200 000 бягат от “апокалиптичния” конфликт в Централноафриканската република

0
100
Африкански деца.
Снимка: Пиксабей

Повече от 200 000 души са избягали от боевете в Централноафриканската република (ЦАР), откакто избухна насилието по време на изборите през декември, съобщи Агенцията за бежанците на ООН в петък, пише “Агенция Ройтерс”. Почти половината преминаха в Демократична република Конго.

Армията на ЦАР, подкрепена от ООН, руски и руандийски войски, се бори с бунтовници, които се опитаха да отменят гласуването на 27 декември, при което президентът Фаустин-Арханген Туадера беше обявен за победител. Пред журналисти в Женева говорителят Борис Чеширков заяви:

“Бежанците казаха на Агенцията за бежанците на ООН че са избягали в паника, когато са чули изстрели, оставяйки вещите си зад себе си.”

Нацията от близо 5 милиона души, по-голяма от континентална Франция, Белгия и Люксембург, заедно и богата на диаманти, дървен материал и злато, се бори да намери стабилност, след като бунтът през 2013 г. свали бившия президент Франсоа Бозизе. Настоящите боеве между коалиция от милиции, от една страна, и националната армия и нейните поддръжници, от друга, бяха предизвикани от решение на Конституционния съд за забрана на кандидатурата на Бозизе на президентските избори на 27 декември.

Бившият министър-председател Мартин Зигуеле, който стана трети на изборите на 27 декември, заяви в петък, че всеки ден в страната се водят бойни действия, предотвратяващи движението между градовете и тласкащи повече хора да бягат. По телефона от Банги Зигуеле каза пред Ройтерс:

“Всички са съсредоточени върху основния транспортен маршрут между столицата и Източен Камерун за доставки, но вътре в страната няма движение.”

Той допълни:

“Не мога да напусна Банги и да измина на 90 км (60 мили) без тежко въоръжен армейски ескорт. Представете си тогава населението. Добавете комендантския час и извънредното положение, това наистина е апокалиптична ситуация.”

В изявление в петък Международната конференция за региона на Големите езера, регионален орган от 12 държави-членки, призова за прекратяване на огъня и призова въоръжените групи “да се откажат от обсадата на Банги” и да позволят на хората и стоките да се движат свободно.

Органът също така ще поиска Съветът за сигурност на ООН да отмени ембаргото за оръжие, наложено на Централноафриканската република, което ограничава притока на оръжия към армията от 2013 г. насам.

Секс за храна

Около 92 000 бежанци са достигнали Демократична Република Конго, а над 13 000 са преминали в Камерун, Чад и Република Конго. Останалите са разселени в Централноафриканската република, каза Агенцията за бежанците на ООН.

Продължаващите атаки възпрепятстват достъпа на хуманитарните организации, основният път, използван за доставяне на консумативи, е принуден да бъде затворен вътре в страната и мнозина сега са изправени пред “ужасни условия”, каза Чеширков от агенцията.

Някои от разселените хора са толкова отчаяни, че са се съгласили да правят секс в замяна на храна, добави той. Маларията, инфекциите на дихателните пътища и диарията също са станали често явление. Той също така изрази загриженост относно обявеното присъствие на въоръжени групи в лагерите Batangafo и Bria за разселените. На брифинг той подчерта:

“Тези въоръжени групи се опитват в някои случаи да ограничат движенията, а в някои случаи принудително да вербуват. Така че това е много тревожна ситуация.”

Зигуеле каза, че докато значително увеличение на миротворците, поискано от пратеника на ООН в Банги, беше приветствано, спешно е необходим диалог между всички страни.

“Военният прилив не е единственото решение за справяне със сигурността, хуманитарната и икономическата криза, която заплашва да постави една от най-слабо развитите страни в света в пълна кома.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments