Пострадали в Мауи: Ние сме свикнали да разчитаме на себе си, но къде е помощта?

0
28
Помощ
Помощ. Снимка: Pacific Whale Foundation, Facebook

За тези, които все още живеят в зоната на бедствието на Хаваите в западната част на остров Мауи, има една жизненоважна спасителна линия от външния свят: доброволческите усилия. Зад волана на „Ocean Spirit“, лодка на благотворителната организация за опазване на морето „Pacific Whale Foundation“, е капитан Емили Джонстън. От първия ден, заедно с нейния екип от доброволци, прави многобройни доставки на храна, вода, гориво и дрехи до опустошения град Лахайна и околните общности, останали без електричество или телефонно покритие. Тя споделя пред „BBC“:

„Тези острови преминават през урагани, цунами, пожари и често трябва да сме много самостоятелни, защото сме изолирани. (…) Но въпреки това всички се чудим защо не е изпратена помощ от Оаху? Пърл Харбър е на 20 минути полет. Защо ограничените ресурси на полицията на този остров са оставени сами, къде е подкрепата за тях? Защо вземаме провизии с лодка, вместо с хеликоптер?“

Един час след пътуването се вижда опустошението по крайбрежието на Мауи. Първо обгорената трева и палмовите дървета, след това овъглените останки от самата Лахайна и останките от разрушените животи и поминък. Лодката акостира на няколко мили северно от града, където я чака екип от местни жители.

Много от тези, които помагат, като 36-годишния Серхио Мартинес, също са били засегнати от пожара.

„Борих се за живота си с моето четиригодишно момченце в ръце във водата в продължение на 8 часа. (…) Имаше момент в главата ми, когато си мислех, че това е, но знаете ли – трябваше да оцелея заради моето момче.“

Серхио има същия въпрос като Емили: „Къде е помощта? Чакаме я и наистина се нуждаем от нея.“

Шофирайки през зоната на бедствието с един от доброволците и хуманитарните работници, журналистът на „BBC“ за първи път вижда униформени войници, които помагат да се обслужват някои от контролно-пропускателните пунктове. Това може би е знак, че сега започва да пристига национална помощ. Така или иначе, доброволците са сигурни, че тяхната помощ ще е необходима още известно време.

„С прекъсването на комуникациите в продължение на толкова много дни не успяхме да координираме всички доставки, от които се нуждаят пострадалите“, казва Кристи Ригълсуърт, изпълнителен директор на „Pacific Whale Foundation“.

„Когато го правим от уста на уста, става много бавно и неорганизирано. Имаме нужда от комуникация, за да се координираме по-добре.“

Кристи призовава онези, които познават хора в нужда, да се свържат с нейната организация. Много от доброволците имат дълбоки корени на Мауи и познават лично страдащите.

„Тази общност е семейна. (…) Хавайската култура има Охана – което означава семейство – и Алоха. На това е изградена Лахайна“, заключва Кристи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments