Поредна битка с корупцията в борбата с Covid в Бразилия

0
85
Корупция покрай пандемията от коронавирус.
Снимка: Пиксабей

Ингрид дос Сантос няма представа кой получава заплатите от работата ѝ като медицинска сестра в полевата болница за лечение на COVID-19 в Рио де Жанейро, но знае, че това не е тя, пише “Courthouse News Service”28-годишната Дос Сантос казва, че не е обезщетявана по трудовия си договор, сключен със скришом построената, никога неотваряна болница в предградието Рио в Дюк де Каксиас. Но заплатата и обезщетението, което тя е трябвало да получи, а след това някои се показват в досиетата ѝ за социално осигуряване – знаков признак в Бразилия, че някой краде публични пари и се опитва да ги прикрие.

Нейният случай е емблематичен за огромното количество отпуснати държавни спешни средства за борба с пандемията, които според експертите се крадат във втората най-силно засегната държава в света, тъй като бързината за реагиране на COVID-19 в Бразилия е равнопоставено на по-стара ендемична болест: корупция.

Бразилия има дълга история на скандали с подкупи. Но дори и по бразилски стандарти обхватът на обвиненията е скандален. Амазонас твърди, че е закупил свръхценни вентилатори от магазин за вино. Губернаторът на Рио де Жанейро е изправен пред импийчмънт заради седемте полеви болници, които държавата договори, пет от които така и не бяха отворени. Здравният секретар на Бразилия беше арестуван във вторник заради заподозряна кражба на комплекти за тестване на коронавирус.

Като цяло в най-малко 11 от 27 щата са открити случаи на корупция. Дори футболната суперзвезда Неймар беше замесен. Неговото име и лични данни бяха използвани за регистриране на 600-те реални (107 долара) месечни стимулационни плащания, които федералното правителство отпуска на бедните бразилци, засегнати силно от мерките за блокиране.

Дос Сантос каза, че над 1000 нейни колеги са в същото положение като нея.

“Къде отидоха парите? Никой не знае”, каза тя пред AFP.

“Всичко, което знаем, е, че хората, работещи на фронтовата линия, са забравени”, каза сега безработната майка на две деца. И допълни:

“Много от нас страдат.”

Големи пари, малко надзор

Експертите твърдят, че прозорецът за мащабна корупция се е отворил, когато Бразилия е започнала да се бори в началото на пандемията за овладяване на пораженията, извършени от COVID-19. Докато властите се втурнаха да купуват внезапно оскъдни вентилатори, легла за интензивно лечение, маски за лице и средства за дезинфекция на ръцете, Конгресът прие законопроект през април, разрешаващ всички нива на управление да извършват спешни покупки без търгове или обичайната бюрокрация.

Много страни, засегнати силно от вируса, взеха подобни мерки. В Бразилия обаче атаките на крайно десния президент Джаир Болсонаро срещу блокирането и “истерията”, причинени от вируса, до голяма степен оставят щатите и общините да се борят сами за себе си, когато броят на заболелите от Covid-19 в страната скочи до 212 милиона души, заемайки второто място по заболеваемост след САЩ по инфекции и смъртни случаи, съответно с над 3,6 милиона и 116 000.

“Бразилия има всички тези щати и общини, които се състезават помежду си за закупуване на едни и същи неща”, заяви Гилхерме Франс, от офиса на Бразилия от групата на пазачите на Transparency International.

“Много по-лесно е да наблюдавате договорите на едно голямо публично образувание, отколкото 5000 субекта.” Пълната липса на координация от страна на федералното правителство определено увеличи риска от корупция.”

От 286,5 милиарда реализации (около 50 милиарда долара отпуснати средства) във федералните спешни разходи за пандемията досега, по-малко от 8% са отишли ​​директно за борба с болестта, според Федералния съд по сметките (TCU), сочи правителственият одитор. Проследяването на това къде отиват всички пари е “интензивна” работа, заяви генералният секретар на съда за външен контрол Пауло Уичърс.

“Кризите винаги са възможност за хора, които искат да се възползват от ситуацията”, каза той за АФП.

“Няма съмнение, че тази криза се използва от онези, които искат да злоупотребяват с публичните пари.”

Той прецени, че ще отнеме шест месеца след приключването на пандемията – винаги когато това е така – да се проследи къде отиват парите и да се установи колко е злоупотребено. Предварителните оценки вече са в милиарди. Намирането и изпробването на тези, които са откраднали, ще отнеме много повече време, каза той.

“Крадците са свързани”

В допълнение към кризата има опасения, че обвиненията за корупция понякога се използват като политическо оръжие, което допълнително подкопава доверието на обществото в системата, казват експертите.

“Някои обвинения в корупция се използват целенасочено от президента Болсонаро и неговите привърженици срещу политическите му врагове, по-специално губернаторът на Сао Пауло Жоао Дория и управителя на Рио Уилсън Витцел, които са потенциални кандидати за президент през 2022 г.”, заяви политическият анализатор Джералдо Монтейро от Рио де Жанейро държавен университет.

Дос Сантос от своя страна страда лично от всичко това.

Официално тя все още е наета в несъществуващата полева болница, която я е наела (по договор). Това я прави неспособна да кандидатства за позиция, където и да било другаде, съгласно правила, които не позволяват на медицинските сестри да работят прекалено много часове. Да бъде медицинска сестра е нейната моминска мечта, но “крадците във връзки” я карат да иска да се откаже от нея, потвърди самата тя.

“Няма смисъл да се опитваш да помагаш на хората. Просто завършва така.“

“Мисля да сменя професията. Може би за работа в мола или нещо подобно.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments