Поне 37 души са загинали в Южен Бангладеш, след като ферибот се е запалил

0
104
Ферибот
Ферибот. Снимка: Pixabay

Поне 37 души са загинали, а близо 100 други – пострадали, след като пълен ферибот се е запалил в Южен Бангладеш, съобщиха местните власти, цитирани от „BBC“. Трипалубният кораб се е възпламенил насред реката близо до град Джалакати, докато е плавал от столицата Дака към град Баргуна.

Някои от загиналите са се удавили, след като са скочили във водата при опит да се спасят. Най-вероятно броят на жертвите ще се увеличи, защото много от пострадалите са с тежки изгаряния. На борда на плавателния съд е имало около 500 души.

Предполага се, че пожарът е тръгнал от машинното отделение и бързо се е разпространил, докато фериботът е пътувал по река Суганда в ранните часове, коментираха от пожарните служби пред местните медии. Огънят е горял в продължение на часове. Според официалната информация има създадена специална комисия, която да разследва злополуката.

Сред оцелелите е възрастна жена, която споделя пред агенция „Франс Прес“, че голяма част от хората са спели, когато е станал инцидентът. Тя не знае какво е станало с 9-годишния й внук, който е скочил в реката.

В Бангладеш е обичайно за фериботите да се преобръщат. Пътниците се настаняват в лошо поддържани плавателни съдове, със зле обучен екипаж и често над капацитета на кораба. През изминалите 10 години стотици са се удавили в реките на страната. Но пожарът, който днес погълна този ферибот, добавя нова страница към ужасните истории.

Според първоначалната информация огънят е започнал в машинното отделение, разпространил се е бързо, а системите за безопасност или не са се включили, или са имали минимален ефект. Тази и други подобни трагедии се случват заради неспазване на правилата. Операторите рядко се наказват, а опасните фериботи продължават да превозват стотици пътници всеки ден.

Близо 30% от 170 милиона души в Бангладеш пътуват до работното си място по речни маршрути. Става въпрос за предимно бедни хора. На фона на случващото се правителството не си е поставило за приоритет справянето със слабите стандарти за безопасност. Катастрофите с фериботи са толкова и въпреки международните протести, се смята, че собствениците им имат политически връзки. Резултатът е стотици бедни граждани на Бангладеш, които рискуват живота си, само за да успеят да стигнат до работните си места.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments