По следите на българските занаяти: Вълната и Катерина, която я превръща в изкуство

0
795
Катерина. Снимка: Личен архив
Катерина. Снимка: Личен архив

По следите на българските занаяти днес ще ни запознае с една дама, която толкова умело работи с вълната, че крайните резултати от нейното творчество могат да те оставят безмълвен. Те те карат да сведеш глава пред знанията, уменията и труда на твореца. На личността, която пази традициите живи.

Днешната ни гостенка се казва Катерина Тончева и е майстор в занаят „Изработване на художествени тъкани“. Член е на Занаятчийска камара – гр. Хасково. За себе си сподели пред екипа на Искра.бг:

„Откакто бях дете се възхищавах от изкуството и ефектът му върху хората. Сякаш само по себе си то разказваше собствената си история. Обичам да творя с ръцете си, защото смятам, че по този начин мога да се въплътя в изкуството. Работя предимно с естествена вълна и материали. Всяка година участвам в панаири на занаятите из цяла България, като например в: Пловдив, Елена, Стара Загора, Троян, Димитровград, Хасково, Садово и др.“

„Нещата които правя, никога не ми омръзват, защото фактът, че във всяко мое изделие мога да оставя малко парченце от своето сърце и душа, с които да разпространя позитивна енергия сред хората, е просто невероятно като емоция! Надявам се, че един ден хората ще видят моите изделия и ще ги опишат като: ,,Творения които помагат на хората да се справят с забързаното и тежко ежедневие“. Значението на работата на артиста е да остави спомен и да нахрани душата.“

Снимки: Личен архив

Повече за нея, за вълната и за красотата на българските занаяти, можете да прочетете в следващите редове. 

Какви са начините за плъстене на вълна и какви са разликите между тях?

Има два вида плъстене на вълна: сухо и мокро. Сухото плъстене става чрез специални игли, които вплитат влакното на вълната едно в друго. По този начин се скулптурира даденото изделие, за да придобие желаната форма.

Мокрото плъстене се работи като се използват вода и сапун. Предимно се изработват килими, дрехи, пантофи, чанти и други продукти. Аз работя само със сухо плъстене

През какви етапи преминава обработването на вълната, за да се стигне до един завършен продукт?

Аз работя с предварително обработена вълна, тъй като нямам достатъчно време да го правя сама. Вълната се добива от овце, изпира се, изчиства се, минава се на дарак – машина с валяци, снабдени със зъбци, която се използва за влачене на вълна, памук, лен и др. След това се багри (боядисва). Съвършения продукт изисква много време, труд и отдаденост. Той е бариерата, където труд и душа се срещат.

Снимки: Личен архив

Какви изделия могат да се правят чрез плъстене?

Вълната открива широк спектър в който въображението може свободно да твори без граници. От картини и пана до скулптури в реален размер, хора, животни и много други неща.

Вие самата сте рисували с вълна портрети на Христо Ботев и цар Борис III. Колко време Ви отне, за да ги направите?

Когато творя, времето минава неусетно. Не виждам нужда да измервам време за нещо, което ми доставя удоволствие. Всяка измината минута е дар, с който да се усъвършенствам. 

Направата на нещо зависи и от размера, и от това какво изобразявам и колко детайлно е то. Понякога отнеме дни, а понякога и седмици.


Видео: Личен архив

 

Има ли днес хора, които искат да се потопят в този занаят и да бъдат Ваши ученици?

Откакто творя, доста хора са проявили интерес към занаята. Радвам се, че работата ми вдъхновява и други да творят. Работила съм както с деца, така и с възрастни. Често получавам обратна връзка от личности, за които съм била вдъхновение.

Обаждат ми се и когато участвам в панаири на занаятите. Тогава също ми е безкрайно приятно да виждам, че аз съм запалила искрата към този занаят.

Къде намирате най-голямо вдъхновение, за да творите?

Вдъхновение намирам във всичко, което ме заобикаля.


Видео: Личен архив

 

Нека запалим Искрата! Може би сте занаятчия или познавате такъв човек, чиято работа заслужава да бъде позната на обществото. Пишете ни на iskra@iskra.bg, за да разкажем за неговия професионален път и попрището, което е признал за свое.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments