По следите на българските занаяти: Филип Синапов – талант, грижа и любов към България

3
1784
Филип Синапов. Снимка: Личен архив
Филип Синапов. Снимка: Личен архив

Усмивката ми е до ушите. Както всеки път, когато работя по рубриката „По следите на българските занаяти“. Днес тя става по-богата с присъствието на един прекрасен човек, занаятчия, изпълнител на народни песни и личност, която със собствени усилия и средства гради автентична къща-музей в България.

Освен това е достатъчно смел, за да следва сърцето си и да не натиска спирачките там, където много от нас биха спрели. Вдъхновяващ е и е удоволствие да го слушаш, докато говори. Завладява с една тиха, но категорична увереност в това, което прави, премесена със скромност и ненатрапчивост. 

Щастлива съм да Ви представя Филип Синапов. В звуковия файл ще разкаже повече за всичко, с което се занимава. Сега ще издам само, че дейностите му са свързани с – тъкачество, абаджийство и терзийство. Член е на Националната занаятчийска камара и най-голямата радост в работата му с ръце е това, че вижда щастие в очите на хората, когато видят завършените от него продукти.

Освен това е изпълнител на народни песни от Родопската фолклорна област. Носител е на редица български и международни отличия и медали, които трудно можем да изброим в една статия. Те са безбройни.


Филип Синапов. Видео: Личен архив
.

Любовта му към музиката го вкарва и в друга роля – издирва и записва автентичен фолклор от Родопския край. Дейност, която няма да позволи творчеството да потъне в забрава, когато хората, които го пазят в съзнанието си, вече не са на тази земя.

С цялата любов, която носи към България и българското, с всичките си знания и умения, с таланта, който има, днес работи по нещо изключително безценно. Изгражда със собствени средства къща-музей, която ще даде на малки и големи възможност да се потопят в приказната ни България и в която ще се предават знания и обич към културата ни на следващите поколения.

Освен всичко това работи като координатор дейности и музикален педагог в Културния дом в Момчилград и като автор и радиоводещ в „Българското национално радио“. Нямам представа как успява да се справи успешно с всичките си роли. Може би просто следва сърцето си, черпи енергия от изкуството и красотата на възможността да изградиш живота, който те кара да се чувстваш пълноценен и я раздава на всички, които имат късмета да се докоснат до него.

Повече за пътя, по който е поел и върви устремено, може да чуете от самия него. Филип разказва с много обич и за занаятчийството, и за музиката, и за строителството на новия си проект. Един разговор, напоен с емоция.

Интервю с Филип Синапов

Надявам се, че сте се заредили с положителна енергия и вяра в добрите и талантливи хора. Те са тук, съществуват. Можем да ги видим, да общуваме с тях, да попиваме от светлината, която носят със себе си.

Вече го познавате. Интервюто с него свърши, но аз имам какво да кажа.

Този текст трябваше да свърши точно тук и не трябваше да има продължение. Моят гост може с часове да говори за любимите му дейности и за обичта му към страната ни. И оставя за себе си трудностите, които среща. По тази причина те не са включени, а останаха в допълнителния ни разговор. Надявам се, че ще ме извини, но сега нека помислим над няколко въпроса:

  • Колко струва изграждането на една автентична къща-музей?
  • Какво голямо богатство би била тя за България?
  • Кой я финансира?

Не знам цифрите. Филип не говори с цифри, не му е комфортно изобщо да ги намесва, тъй като целта му е чиста и красива. Обаче дори най-неукият човек осъзнава, че осъществяването на подобен проект струва много време, много енергия и много, наистина много пари.

Осъществяването му ще бъде ли нещо ценно за нас като народ? – да, разбира се. Та това място ще ни сплотява, ще ни показва неща, които трябва да има в учебниците, но липсват. Всеки, който влезе там ще преживее приказка и ще си тръгне по-богат в душата си. Престоят едва ли би оставил никой безразличен.

Кой го финансира? Филип го финансира. Точно така, скъпи читатели. Както стана ясно още в началото на текста. Ако сте се ококорили и аз се ококорих. И не го прави, защото има много пари, които не знае какво да прави и къде да изхарчи. Напротив. Изтеглил е кредити, които си изплаща всеки месец, с парите, които вади с честен труд.

Да, правилно прочетохте. Не е изтеглил кредити за скъпа техника, за почивки, за да си купи апартамент. Дължи много пари, за да прави къща-музей!

Защо е теглил пари?

Защото обича България и защото нито държавата, нито програмите по европейски проекти искат да му помогнат. Това, което прави не е с бизнес цел, таксите ще бъдат малки и достъпни за много хора, а по тази причина няма да има възвращаемост и не е готов да комерсиализира мечтата си, за да я постигне на една нормална цена. 

Надявам се, че Филип ще ме извини, че споделих и това. Но нямаше как да не го направя. Като компенсация, за да не доразваля красивата енергия, която носи този човек, ще оставя коментара за себе си. Предполагам, че се доближава до Вашия.

За финал обаче нека се усмихнем. Филип съществува. Хора като него са реалност. И е ценно да си припомняме за тях и да ги натрапваме, както на нас се натрапва всичко лошо. Защото са ценни, защото са истински, защото са прекрасни.

А който желае да подкрепи един проект, който ще бъде културно богатство – с труд, финансови средства или добра дума, може да се свърже с Филип:

Нека запалим Искрата! Може би сте занаятчия или познавате такъв човек, чиято работа заслужава да бъде позната на обществото. Пишете ни на iskra@iskra.bg, за да разкажем за неговия професионален път и попрището, което е признал за свое.

Абониране
Известие от
guest

3 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Стоян
Стоян
2 години по-рано

Леле. Бог да го благослови. Невероятен българин!

Христи
Христи
2 години по-рано

Ето я нашата държава… За глупости пари има, но за това богатство няма. Яд ме е на родината ни!

123
123
2 години по-рано

Дано се намерят помощници, каузата на младежа си заслужава