По-евтиният газ и храна облекчават инфлацията в САЩ

0
52
Инфлация
Инфлация. Снимка: Pixabay

Потребителската инфлация в САЩ е намаляла през март, като по-евтиният газ и хранителни продукти са донесли известно облекчение на домакинствата, които изпитват затруднения под тежестта на нарастващите цени. Въпреки това се очаква Федералният резерв да продължи да се придържа към стратегията си за по-нататъшно повишаване на лихвените проценти.

Правителството съобщи това по-рано днес, позовавайки се на доклад, като поясни, че потребителските цени са нараснали само с 0,1% от февруари до март, което е спад спрямо цифрата от 0,4%, регистрирана от януари до февруари. Измерени спрямо предходната година, цените са се повишили само с 5% през март, което е рязко понижение спрямо февруарския ръст от 6% на годишна база и най-малкото повишение от близо две години насам. Понижението се дължи до голяма степен на понижението на цените на базови стоки като природен газ, употребявани автомобили и мебели, които се бяха повишили рязко преди една година след инвазията на Русия в Украйна. Като се изключат нестабилните цени на храните и електроенергията обаче, т.нар. базисна инфлация остава упорито висока. Основните цени са се повишили с 0,4% от февруари до март и с 5,6% спрямо година по-рано. Федералният резерв и много частни икономисти смятат основните цени за по-добър индикатор на базисната инфлация. Според икономически оценки годишният показател се е повишил през март за пръв път от шест месеца насам.

Повишаването на цените в обширния сектор на услугите, вариращи от ресторантьорство до фризьорски услуги и автомобилните застраховки, поддържа основната инфлация висока, поне засега. Очаква се тази тенденция да накара Федералният резерв да повиши основния си лихвен процент за десети пореден път, което вероятно ще бъде обявено на заседанието през май.

Все пак, в доклада, обявен днес, са налице и положителни признаци, които подсказват, че инфлационният натиск намалява. Разходите за наеми са се повишили с 0,5% от февруари до март, което все още е високо, но е най-малкото увеличение от една година насам. Цените на хранителните стоки са спаднали с 0,3%. Това е първият подобен спад от 2 години и половина, който е дългоочакван „отдих“ за американците, които изпитват сериозни затруднения да покриват разходите си за храна. Цените на употребяваните автомобили, които в началото бяха „двигател“ на високата инфлация, са се понижили с 0,9%, което е девети пореден месечен спад. Цените на бензина, които спаднаха с 4,6% само от февруари до март, са се понижили със 17% през последната година.

Представителите на Федералния резерв прогнозират, че след едно допълнително повишение с четвърт пункт през следващия месец, което ще повиши основния лихвен процент до около 5,1%, най-високата му стойност от 16 години насам, повишенията ще бъдат преустановени, но основният лихвен процент ще остане повишен до 2023 г. Експерти обаче предупреждават, че централната банка би могла да повиши лихвените проценти допълнително, ако сметне това за необходимо за ограничаване на инфлацията.

Докладът, посветен на тенденциите в заетостта през март, публикуван миналата седмица обаче показа, че през последната година ръстът на заплатите непрекъснато се забавя. Компаниите обявяват по-малко свободни работни места, а броят на американските граждани, които напускат работата си, за да започнат нова, предимно по-високоплатена работа – фактор за по-високо заплащане, също намалява.

Друга по-тревожна тенденция, която заслужава особено внимание, е вероятността банките да намалят рязко отпускането на кредити, за да запазят средствата си, след като през миналия месец две големи банки се сринаха и предизвикаха сътресения в САЩ и в чужбина. Много по-малки банки са загубили депозити на клиенти в полза на огромни световни банки, които се смятат за твърде стабилни, за да фалират. Загубата на тези депозити вероятно означава, че тези банки ще отпускат по-малко заеми в бъдеще на компании и физически лица. Според проучване на Националната федерация на независимия бизнес някои малки предприятия вече имат проблеми с получаването на кредити. МВФ предупреди вчера, че забавянето на кредитирането може да забави икономическия растеж на страната с близо половин процентен пункт през следващите 12 месеца.

Забавянето на дейността на икономиката би могло да доведе до намаляване на инфлацията и в резултат на това да помогне на Федералния резерв да постигне по-лесно целите си, но ударът върху икономиката може да се окаже по-сериозен от очакваното. В най-лошия случай това може да означава дълбока рецесия със загуба на милиони работни места.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments