Пламен Димитров: Всеки си гледа партийния интерес, а 3 милиона българи остават без подкрепа

0
96
Пламен Димитров
Пламен Димитров. Снимка: Скрийншот от репортаж на NOVA

Лидерът на КНСБ Пламен Димитров отправи остри критики към политиците. Пред „БНР“ той обяви, че всеки си гледа интереса, а в същото време 3 милиона българи ще останат без така необходимата им в момента подкрепа.

Причината е, че мерките приключват на 31 май. От 1 юни вече няма да има средства нито за работещите, нито за бизнеса, нито за пенсионерите. Така всички те ще трябва да се справят сами в условията на криза, породена от пандемията от COVID-19.

Синдикалистът е категоричен, че бюджетът е можело да бъде актуализиран преди две седмици. Но това не е било направено.

Пламен Димитров не е единственият, който отправя критики заради липсата на актуализация на държавния бюджет. За това призоваха и президентът Румен Радев, и много от политическите сили в 45-то Народно събрание, и експерти. Но правителството на Бойко Борисов в оставка отново не се вслушва в гласа на останалите играчи на политическата сцена. Кабинетът твърди, че актуализация не била необходима и такава няма да бъде внасяна.

Но в същото време в момента страната върви към предсрочни парламентарни избори. Шансът парламентарната група на „БСП за България“ да успее да реализира третия мандат за съставяне на правителство е много малък, дори нищожен. Причината е, че тя няма да бъде подкрепена от останалите. Така ще трябва да бъде назначено служебно правителство от държавния глава. А то няма да може да актуализира бюджета, защото няма да има работещ парламент, който да одобри актуализацията.

Димитров беше категоричен, че без тази стъпка няма да има пари и за хората на първа линия в битката с коронавируса и за подкрепа на заетостта.

Той коментира и утрешния ден на труда – 1 май. Синдикалистът посочи исканията на КНСБ, а те са – минималната работна заплата да се покачва с ускорени темпове, а средната да расте поне с 12-13% годишно. От синдиката искат до 2025 година минималната работна заплата да се изравни с възнаграждението за издръжка. Така дори и тези, които я получават, ще могат да имат едни прилични доходи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments