Петролният гигант Shell предупреди, че намаляването на производството е „опасно“

0
49
Замърсяване с петрол.
Снимка: Пиксабей

Намаляването на производството на петрол и газ би било опасно и безотговорно. Това заяви шефът на енергийния гигант Shell пред „BBC“. Ваел Саван настоя, че светът все още отчаяно се нуждае от нефт и газ, тъй като преминаването към възобновяема енергия не се случва достатъчно бързо, за да я замени. Той предупреди, че повишеното търсене от Китай и студената зима в Европа могат отново да повишат цените на енергията и сметките.

Саван разгневи учените по климата, които казаха, че планът на Shell да продължи настоящото производство на петрол до 2030 г. е грешен.

Професор Емили Шукбърг, учен по климата в университета в Кеймбридж, изтъкна, че фирми като Shell трябва да се съсредоточат върху ускоряването на зеления преход, „вместо да се опитват да внушават, че най-уязвимите в обществото по някакъв начин са най-добре обслужени чрез удължаване на използването на петрол и газ“.

Ръководителят на ООН Антониу Гутериш наскоро коментира, че инвестициите в ново производство на нефт и газ са икономическа и морална лудост. Пред „BBC“ Саван подчерта: „За съжаление не съм съгласен“. Той обясни:

„Това, което би било опасно и безотговорно, е да се намали производството на петрол и газ, така че разходите за живот, както видяхме миналата година, да започнат отново да се повишават.“

Светът се надпреварва да се откаже от изкопаемите горива в полза на по-екологични алтернативи, тъй като глобалните лидери обещаха да предпазят света от затопляне с повече от 1,5 градуса по Целзий през този век.

Миналата година Европейската комисия очерта как ЕС ще ускори преминаването си към зелена енергия, за да сложи край на зависимостта си от руския петрол и газ.

Много страни нямат инфраструктурата, за да преминат към по-устойчиви форми на енергия.

Саван е на мнение, че международната война за наддаване за газ миналата година е видяла по-бедни страни като Пакистан и Бангладеш, неспособни да си позволят доставки на втечнен природен газ (LNG), които вместо това са били отклонени към Северна Европа.

„Те отнеха LNG от тези страни и децата трябваше да работят и учат на свещи“, твърди той и допълни:

„Ако искаме да имаме преход, той трябва да бъде справедлив преход, който да не работи само за една част от света.“

Комитетът по изменение на климата установи, че битовите газови уреди са свързани с респираторни проблеми и сърдечно-съдови заболявания. Клер Файсън, съръководител на политиката за климата в Climate Analytics, глобален научен и политически институт, коментира пред „BBC“:

„Идеята, че това е избор между пристрастяването ни към изкопаемите горива или работата на свещи, е грубо погрешно представяне на реалността, когато ние знайте, че възобновяемите източници са по-чисти, по-евтини и по-добри за общественото здраве.

Обединеното кралство обеща да похарчи 11,6 милиарда паунда за международно финансиране на климата, но в меморандум, видян от “BBC”, се казва, че икономически сътресения като пандемията от COVID са превърнали дълга цел в огромно предизвикателство.

Ръководителят на Международната енергийна агенция Фатих Бирол заяви, че ако правителствата са сериозни по отношение на климатичната криза, отсега нататък не може да има нови инвестиции в нефт, газ и въглища.

Shell има дълга история и седалище в Обединеното кралство. Саван обаче смята, че липсата на яснота и стабилност по отношение на енергийната политика и данъчното облагане рискува Обединеното кралство да стане по-малко привлекателно място за инвестиране в сравнение с по-гостоприемните страни. Обединеното кралство увеличи данъка върху печалбите, получени в Обединеното кралство, от 40% на 75% до 2028 г., освен ако цените на петрола и газа не паднат под праговете за продължителен период – което повечето енергийни експерти се съмняват, че ще се случи.

Понастоящем Обединеното кралство внася повече от половината от своя нефт и газ – и този дял се очаква да нарасне без подновяване на инвестициите в Северно море. Наскоро Shell реши да продаде своя дял в голямо ново неразработено петролно находище в Камбо. Саван е категоричен:

„В крайна сметка правителството трябва да се обади относно техните виждания за вносното спрямо местното производство.“

„Когато нямате необходимата стабилност в тези дългосрочни инвестиции, това повдига въпроси, когато сравняваме това с други страни, където има много ясна подкрепа за тези инвестиции.“

Саван също имаше желание да подчертае топлото посрещане на компанията от Нюйоркската фондова борса на неотдавнашна среща на инвеститорите, където те изложиха своите планове за намаляване на разходите и максимизиране на печалбите.

„Посрещането, което имахме там, беше образцово. Знамето на Shell се развяваше до знамето на Нюйоркската фондова борса“, изтъкна той.

Той подчерта, че служителите там са подчертали усещането му, че САЩ подкрепят повече петролните и газовите компании.

„Те казаха, че продължаваме да ценим компания, която ни осигурява енергията, от която отчаяно се нуждаем. Това резонира с мен като човек, който идва от Ливан, където изпитваме енергиен глад.“

Бъдещо преместване в САЩ

Саван не изключи преместването на централата на Shell и листването на борсата в САЩ. Американските петролни компании изискват по-високи цени за акциите си – Exxon Mobil например струва 40% повече от Shell за долар печалба.

„Има много хора, които се съмняват дали тази разлика в оценката може да бъде преодоляна само ако се преместим в САЩ. Преместването на централата не е приоритет за следващите три години.“

След това обаче какво? Експертът отговаря така:

„Никога не бих изключил нещо, което потенциално би могло да създаде правилните обстоятелства за компанията и нейните акционери. В крайна сметка аз съм в служба на стойността за акционерите.“

Въпреки че Shell твърди, че няма планове за преместване в краткосрочен план, коментарите на Саван ще засилят опасенията, че лондонският фондов пазар губи блясъка си като място за набиране на пари от мултинационални компании, след като любимецът на технологиите Arm Holdings наскоро обяви планове за преместване на основния си пазар листване в САЩ.

Преместването на най-ценната компания в Обединеното кралство в САЩ би накърнило сериозно финансовия престиж на Великобритания и би коствало работни места в сектора на финансовите услуги.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments