Петдневна банкова ваканция за преструктуриране на вътрешния дълг. На Шри Ланка

0
34
Финанси, икономика
Финанси, икономика. Снимка: КФН

Шри Ланка започна петдневна банкова ваканция от днес, за да позволи на засегнатата от кризата нация да преструктурира 42 милиарда долара (33,2 милиарда паунда) вътрешен дълг, предава „BBC“.

Страната е изправена пред най-тежката си икономическа криза, откакто извоюва независимост от британците през 1948 г. Има опасения, че правителственият план за преструктуриране може да доведе до нестабилност на финансовите пазари. Преструктурирането на дълга може да включва удължаване на периода, през който се изплаща заемът. Алекс Холмс, старши икономист в „Oxford Economics“, заяви пред „BBC“:

„Действието на правителството да обяви удължен официален празник означава, че то очевидно е видяло риска от банкови бягства.“

Местните медии също така цитират анализатори, които казват, че празникът е обявен, за да осигури подходящ буфер за всякакви потенциални пазарни реакции на важни финансови съобщения.

По-рано тази седмица президентът на Шри Ланка Ранил Викремесингхе увери обществеността, че преструктурирането няма да доведе до колапс на банковата система. В сряда кабинетът на Викремесингхе съобщи, че неговият кабинет е одобрил предложение за преструктуриране от централната банка на страната. Планът ще бъде внесен в парламента за одобрение през уикенда. Шефът на централната банка на Шри Ланка Нандал Вирасингхе коментира:

„Правителството очаква целият процес да приключи, докато пазарите са затворени през тези пет дни.“

Той добави, че „местните вложители са сигурни в безопасността на техните депозити и лихвите няма да бъдат засегнати“.

Ходът за преструктуриране на вътрешния дълг идва, докато страната се бори да излезе от най-тежката си икономическа криза. Миналата година Шри Ланка просрочи дълга си към международни кредитори за първи път в историята си след обявяването на независимостта. През последните месеци обаче имаше няколко важни спасителни линии към страната.

Наскоро Световната банка отпусна на Шри Ланка 700 милиона долара след спасителен пакет от 3 милиарда долара от Международния валутен фонд (МВФ). В изявление в четвъртък Световната банка подчерта, че ще предостави подкрепа в „поетапен подход“. Организацията добави, че е отпуснала 500 милиона долара за бюджетна подкрепа, докато останалите 200 милиона долара ще бъдат използвани за „осигуряване на по-добре насочени доходи и възможности за препитание на бедните и уязвимите“.

Спасителната програма на МВФ през март, която се подготвяше почти година, се разглежда като огромен спасителен пояс за Шри Ланка.

Спасителната програма обаче дойде с условия, като например изискването страната да постигне „бърз напредък“ в преструктурирането на дълговете си. През март МВФ каза, че Шри Ланка е осигурила гаранции за финансиране от всички свои основни кредитори, включително Китай и Индия, което проправи пътя за спасителния план.

Досега Международният валутен фонд е отпуснал около 330 милиона долара средства за Шри Ланка, като останалата част трябва да бъде изплатена за четири години.

Икономическата криза

Икономиката на Шри Ланка беше силно засегната от пандемията, нарастващите цени на енергията, популистките намаления на данъците и инфлацията от над 50%.

Недостигът на лекарства, гориво и други стоки от първа необходимост също спомогна за повишаване на разходите за живот до рекордно високи нива, което предизвика национални протести, които свалиха управляващото правителство през 2022 г.

Централната банка на Шри Ланка очерта степента на икономическата криза в страната по-рано тази година. Според последния годишен доклад, „няколко присъщи слабости“ и „пропуски в политиката“ са помогнали за отключването на тежките икономически проблеми, които погълнаха южноазиатската нация.

Централната банка също прогнозира, че икономиката на Шри Ланка ще се свие с 2% тази година, но ще се разшири с 3,3% през 2024 г. Нейната прогноза е по-оптимистична от тази на МВФ, който прогнозира икономически растеж от 1,5% в Шри Ланка през следващата година.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments