Отвличанията на чуждестранни граждани в Китай трябва да се наказват по-строго

0
32
Пекин
Снимка: Pixabay

Майкъл Ковриг е бивш служител на Канадската дипломатическа служба, който също така преди това е работил като дипломат в Китай и в ООН. Сега той е анализатор, адвокат, писател и консултант по международни въпроси. Мъжът се e съгласил да даде интервю за „Politico“ по темата за отвличанията на чуждестранни граждани в Китай

„През 2018 г. бях произволно задържан в Китайската народна република и държан като човешка разменна монета в продължение на 1019 дни. Преговорите най-накрая доведоха до освобождаването ми през септември 2021 г.“, споделя Майкъл, като допълва, че напоследък спекулациите в канадските медии, безкритично отразявани на други места по света и опортюнистично използвани от китайските власти за пропаганда, са породили в него съмнения относно това какво и защо се е случило по времето, когато е бил задържан. Според бившия дипломат са били извършени шпионски дейности вместо законни разследвания и репортажи, затова сега той се чувства се длъжен да изясни ситуацията.

„Това, което ми се случи, беше чисто и просто вземане на заложници, а необоснованите спекулации за обратното отклоняват вниманието от тази грозна реалност, като създават възможности за процъфтяване на пропагандата и дезинформацията от страна на Китайската комунистическа партия. Още по-опасно е, че смесването на легитимната работа, която вършех в Китай, с шпионаж, както обикновено се случва при такива твърдения, застрашава сигурността на всички, чиято работа е свързана с проучвания, репортажи и събиране на информация в чужда държава. Освен това заплашва да подкопае една важна инициатива, водена от Канада, а именно срещу произволното задържане на лица и използването им неправомерно в отношенията между държавите“, казва мъжът.

„Простата истина е, че бях служител на дипломатическа служба, като от 2014 г. до 2016 г. работех като акредитиран дипломат в канадското посолство в Китай. Отговорностите ми включваха организиране на официални посещения, представяне на Канада на дипломатически събития, предаване на посланията на канадската политика и отчитане на позициите на китайските ни колеги. Основно обаче извършвах проучвания и пишех дипломатически доклади по широк кръг от теми, свързани с външната политика на Канада. След това, през 2017 г., започнах работа като старши съветник в Международната кризисна група – уважавана организация с нестопанска цел, посветена на предотвратяването на смъртоносни конфликти, провеждането на прозрачни изследвания и предоставянето на безплатни публични доклади и анализи“, спомня си още Майкъл.

Майкъл твърди, че и на двете позиции методите на работа са били и все още са същите като тези, използвани от учени в областта на социалните науки, анализатори от мозъчни тръстове и журналисти – четене на огромно количество публично достъпна информация и дискусии с компетентни и влиятелни хора, както и учтиво и откровено взаимодействие с правителства, международни организации, групи на гражданското общество, предприятия и частни лица. Докато е бил на тези позиции, той се е стремял да прави това с откровеност, дискретност, почтеност и уважение, като винаги ясно е посочвал за кого работи и каква е целта на работата му. През всичките му години, прекарани в Китай китайското правителство не е давало никакви признаци, че се противопоставя на дипломатическите или последващи изследвания на Майкъл. Той разказва, че редовно е бил канен да се среща с китайски високопоставени лица, анализатори и учени, както и да посещава конференции и семинари, което е било ясен знак за гостоприемство. След това, на 1 декември 2018 г., Канада арестува главната финансова директорка на „Huawei“ Мън Ванчжоу по американска заповед за екстрадиция, а пет дни след като новината за ареста излезе наяве, китайските власти са задържали и Майкъл в Пекин, както и негов колега канадец в Североизточен Китай. По думи на бившия дипломат те са били използвани като политически заложници с цел изнудване на канадското правителство.

Тези действия доведоха до съсипването на човешки животи и влошаване на китайско-канадските и китайско-американските отношения. Заложническата криза допринесе и за рязка и трайна негативна промяна в представите за Китай сред канадците, американците, европейците и други нации по целия свят, което до известна степен навреди на Пекин. Оттогава насам десетки колеги на Майкъл го търсят за съвет и го питат дали е безопасно да се пътува до Китай с изследователска цел, За съжаление, много от тях стигат до заключението, че рискът вече не си заслужава.

Според експерти първата стъпка, която несъмнено трябва да се предприеме, е търсенето на яснота относно истината. Медиите и гражданското общество имат решаваща роля в борбата срещу токсичната комбинация от прекомерна секретност, пропаганда и дезинформация. От своя страна правителствата следва да укрепят основната международна норма, според която отговорните държави не отвличат гражданите си. Канада пое водеща роля в тази област чрез Декларацията срещу произволното задържане, опитвайки се да я наложи в отношенията между държавите – важно многостранно усилие за мобилизиране на колективни действия и повишаване на сериозността на политическата цена на нарушенията. Инициативата вече е събрала подписи от 74 държави и Европейския съюз. Тъй като подкрепата за декларацията продължава да расте, правителствата трябва също така да положат повече усилия за изпълнение на нейния План за действие за партньорство, като същевременно предприемат по-ефективни мерки за подкрепа на политическите заложници и за възпиране и изкореняване на отвличанията от държави. Неотдавнашен доклад на Центъра „Soufan“ обясни обхвата на това предизвикателство и очерта пътя напред. Според анализа напредъкът ще изисква колективни действия в рамките на различните общества и правителства, както и задълбочено взаимодействие между тях.

Някои китайски високопоставени лица напоследък показват признаци на интерес към стабилизиране на отношенията със Запада, дори и само под формата на тактическа промяна. Все пак, за да се отговори на думите с дела, китайското правителство трябва бързо да разреши всички случаи на произволно или политическо задържане и забрана за напускане на страната, да подпише Декларацията срещу произволното задържане и да даде гаранции, че журналистите и изследователите могат свободно да посещават и безопасно да водят откровени дискусии по широк кръг от теми в Китай. Докато това не бъде направено обаче, правителствата трябва да защитават по-добре своите граждани, като ясно показват, че действията срещу тях ще имат висока цена и сериозни последствия, казват анализатори.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments