Отлагат за пореден път новия начин за плащане на такса смет

0
134
Боклук
Снимка: Pixabay

Отложено е за пореден път въвеждането на справедлив принцип за изчисляване на такса смет, според който всеки трябва да плаща толкова боклук, колкото е изхвърлил, съобщават от „БНТ“. 

Татяна Данчева, която живее със съпруга си в Троян в реновирана стара къща, стопанисва и голям магазин в града. За жилището си семейството плаща 20 лева годишна такса за смет. За търговския обект обаче се е оказало, че цената възлиза на над 2 хиляди лева, макар че той генерира в пъти по-малко боклук на месец. 

Данчева се е възползвала от възможността да поръча контейнер от общината, за който таксата на годишна база е в размер от 600 лева, но въпреки решението несправедливостите продължават да се случват.

Според Илиана Павлова от Българска стопанска камара (БСК) няма как разликата в плащането на таксите за битови отпадъци на тон в различните населени места да имат разминаване помежду си в порядъка на 200 лева. Павлова е на мнение, че с изравняването на ставките спрямо реално изхвърлените отпадъци „гражданите, които разделят отпадъците в домакинствата и изхвърлят по-малки количества, ще плащат много по-малко“

От общините също е необходимо да положат нужните усилия, за да се стигне до реализирането на идеята. Те от своя страна трябва да осигурят възможности за разделно събиране на боклука, след което „той да отива на сепариращите и компостиращи инсталации с достатъчно добро качество“, заяви с Светла Георгиева от Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

В Севлиево вече има изградени инсталации за разумно сметосъбиране. Закупени са били десетки съдове за биоразградими отпадъци, но въпреки всички положени усилия, те така и не довеждат до желаната крайна цел.

„Ние, включително и аз, получихме по една кофа с 12 биоразградими торбички. Трябваше да събираме в тях отпадък и да го изхвърляме на определен период в някои от тези контейнери, който би трябвало да е близо до домовете ни. Вместо това обаче, контейнерите стоят под ключ на площадката за компостиране. Неофициално от депото за отпадъци, което стопанисва площадката, ни обясниха, че причината е, че хората палят съдовете“, разказа Емилия Данкова.

„Да събираме отпадъка разделно и след това да го слагаме в един и същ камион, просто е безсмислено, това е една заблуда“, възмутено допълва кметът на Троян.

Примерът на Монтана е вероятно най-добрият до момента. Там камионите и съдовете за смет са оборудвани с датчици, които изчисляват с прецизна точност колко е количеството боклук в тях. На базата на алгоритми след това се определя коя етажна собственост използва съответния съд за смет.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments