Олимпийски игри 2020: Какво следва, в случай че игрите в Токио не се проведат?

0
337
Олимпиада 2020
Снимка: Twitter

Олимпийският огън пристигна в Япония в петък, бележейки официалното начало на тържествата за световно спортно събитие, което обаче може да бъде отложено, заради развихрящата се пандемия от коронавирус, пише „BBC“.

Спортни организации като американската национална баскетболна асоциация (NBA), европейските футболни първенства и Формула 1 отложиха мачове и събития от последните седмици, за да се избегне разпространението на вируса в световен мащаб и да се предпазят атлетите. Япония обаче остава непоколебима, че игрите в Токио ще се състоят.

Международният Олимпийски Комитет (МОК) обяви в сряда, че остава „напълно решен“ игрите да се състоят на 24 юли, както и че са взети всички нужни мерки за гарантиране „безопасността и интересите на всички атлети, треньори и спортни отбори“.

125-милионната нация на Япония е регистрирала 1662 заразени с коронавируса по данни на националното здравно министерство. Експерти обаче коментират, че ниските нива на извършени тестове за вируса може да крият много по-висок действителен брой на заболелите.

Президентът на Съединените Щати Доналд Тръмп коментира в четвъртък, че страните от Г-7 са обсъдили варианта за отлагане или преустановяване на олимпийските игри, докато японският министър-председател Шиндзо Абе коментира, че „такова решение все още не е взето“.

Шиндзо Абе обяви в понеделник, че е получил подкрепата на лидерите от Г-7 олимпийските игри да бъдат проведени в „пълната си форма“. Министър-председателят отказа коментар, когато бе попитан дали е възможно отлагане на датата на игрите.

В края на краищата решението не зависи от Япония. Международният Олимпийски Комитет може да вземе решение игрите да се отложат за май месец.

Членът на Японския Олимпийски Комитет Каори Ямагучи възрази в петък, като коментира, че игрите следва да се отложат, тъй като много от атлетите са нямали възможност да се подготвят за олимпиадата.

„Игрите не следва да се провеждат в условия, в които хората нямат възможността да им се насладят“, коментира за японския ежедневник „Nikkei” носителят на бронзов медал по джудо от 1988.

Шигеру Ишиба, член на управляващата в Япония Либерално-Демократическа Партия (ЛДП), предупреди наскоро, че дори и Япония да овладее разпространението на коронавируса в рамките на страната, атлети и зрители може да пристигнат от държави, където заразата все още се разпространява.

„Възможно е олимпийските игри да бъдат преустановени, въпреки усилията на Япония“, коментира Шишиба.

Преустановяване на игрите

Макар че летните олимпийски игри от 1916 бяха преустановени заради началото на Първата световна война, както и летните игри от 1940 и 1944 да не се състояха заради Втората световна война, преустановяването на олимпийските игри в мирни времена би било безпрецедентно. Това би довело до последици за всички и всичко свързано с игрите, особено за спонсорите, медиите, икономиката и атлетите.

Организаторите информираха през декември, че домакинството на игрите е струвало 1,35 трилиона йени (12,35 милиарда долара), което както Reuters пояснява, не включва разходите за преместване на маратона и пешеходните събития от Токио в Сапоро, за да се избегне лятната жега. Решение, което бе взето през октомври 2019.

Крупни инвестиции са вече направени за подобряване на транспортната мрежа в Токио, изграждането на нова инфраструктура, както и за подобряване условията за туризъм. Мерките са предприети за 90-те милиона посетите от цял свят, които Абе коментира, че Япония се очаква да посрещне през 2020.

“Страната се надяваше, че Олимпийските игри ще бъдат фона, на който Япония да се презентира пред милиарди хора от цял свят”, коментира Кейт Хенри, президент на агенцията “Asia strategy” – консултантска фирма, базирана в Япония.

Негативните последици няма да се ограничат само до столицата на страната.

“Главната цел бе посетителите да прекарат няколко дни в Токио, след което да обиколят страната”, коментира Хенри. “Икономическите последици ще се разпрострат из цялата страната”.

Матисън коментира, че градовете отвъд Токио са се подготвяли за над 100000 международни туристи, които да са готови да платят по-високи хотелски цени в сравнение с останалата част на годината.

“Това са най-малко стотици милиони долари, ако не и милиарди, в загуби за хотелската индустрия, които най-вероятно не подлежат на застрахователни компенсации”, добави той.

Забавяне на игрите 

Вариантът за отлагане на игрите с няколко месеца бе разисквано на няколко пъти, но не стана ясно доколко е осъществимо.

Носителите на телевизионни права е много вероятно да са разочаровани, ако се наложи да излъчат олимпийските игри по време на Националната Хокейна Лига в Съединените Щати. Събитието е планирано да се проведе между 10 септември 2020 и 3 януари 2021. Същевременно европейският футболен сезон, който бе отложен, е планиран за периода между 11 юни и 11 юли 20221.

Ишиба е съгласен с въпросния аргумент и коментира, че евентуално отлагане трябва да се случи много преди началото на олимпийските игри в Париж, които са планирани за 2024. “Много хора предлагат редица варианти, но никой не знае кой е най-разумният”, коментира той.

По-рано през март японският министър на олимпийските игри Сейко Хашимото коментира, че договорът на Токио с Международния Олимпийски Комитет позволява отлагането на игрите до края на годината.

Отлагането на игрите обаче би увеличило разходите с милиарди долари по думи на Виктор Матисън, спортен икономист към Колежа на светия кръст. Свръх това японското правителство, рекламодатели, спонсори и медии вече са в преразход.

Игри без зрители

Един от вариантите е планираните олимпийски игри да бъдат проведени без публика. Така спонсори, атлети и телевизионни компании биха имали олимпиада, обяснява Матисън.

“Така от 3 до 4 милиарда долара в телевизионни права биха били задържани, атлетите ще излязат на терена и голяма част от парите на спонсорите ще бъдат усвоени”, коментира Матисън. “Така голяма част от приходите биха били спасени и няма да се наложи отлагане на игрите”.

Домакинството на олимпийските игри е повод за национална гордост за Япония и този вариант би й позволил да я съхранят. Игрите в голяма степен са възприемани като “игри на възстановяване” за регионите, опустошени от земетресението и цунамито през 2011, което взе над 20000 жертви, като над 2500 се водят изчезнали.

Щафетата с олимпийския огън например е планирана да започне във Фукушима на 23 март, за да почете региона, който насилно пострада от аварията на атомния реактор. След това следва да премине през 47 японски региона, преди да пристигне в Токио за откриването на игрите на 24 юли. Игри без зрители обаче при всички случаи би довела до милиарди долари загуби за Япония.

Ами атлетите?

За много от тях участието на олимпийските игри е повратен момент в кариерата, за който се подготвят с години и правят редица лични жертви. Пикът на физическата формата на атлетите често е в 20-те и началото на 30-те им години, което означава, че имат малък прозорец за спечелването на медал. Преустановяването на олимпийските игри през 2020 може да е животоопределящо за тях.

Някои от атлетите тепърва следва да се квалифицират за игрите. Спортистите, които трябва да подобрят класирането си, могат да пропуснат възможността, тъй като много квалификационни събития бяха пренасрочени. Например финалният квалификационен турнир по баскетбол, който трябва да се състои в Тайван, бе преместен от април за юни.

С началото на обиколката на олимпийския огън в Япония, мнозина се надяват, че страната ще съумее да го съхрани. Това обаче остава далеч несигурно, заради вихрещата се пандемия от коронавирус.

“В известен смисъл голям черен облак е надвиснал над света и Япония не прави изключение”, коментира Хенри. “Така че преминаването на олимпийския огън далеч не вещае позитиви”.

“Хиляди атлети се подготвят за събитие, за което не са сигурни, че ще се състои. Това води до изключително голяма тревожност сред олимпийците, която в голяма степен е оправдана.”

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments