Окръжна прокуратура-Велико Търново разследва пране на пари, осъществени от нелицензиран транспорт

0
847
Прокуратура, съд
Прокуратура, съд. Снимка: Прокуратура на Република България

„Под ръководството на Окръжна прокуратура-Велико Търново се провежда разследването по досъдебно производство за пране на пари, като престъплението от което тези средства са генерирани, е осъществяване на обществен транспорт без съответния лиценз.“

Това съобщи Илиан Благоев, говорител на Прокуратурата в града, на съвместен брифинг с Костадин Костадинов, началник на СБОП-В. Търново, отдел „Център-север“, при ГДБОП МВР и наблюдаващия прокурор Радослав Батанов.

Окръжна прокуратура-Велико Търново
Окръжна прокуратура-Велико Търново. Снимка: Прокуратура

Прокурор Благоев определи работата по това досъдебно производство като успешна реализация на Окръжна прокуратура–Велико Търново и СБОП-В. Търново. Той разясни, че става въпрос за престъпление по чл.234г от НК, което е криминализирано преди две години.

„Престъпление, което считаме, че е с обществено значение, с оглед болезнения въпрос за сигурността и състоянието на транспорта по пътищата. В хода на разследването са установени група лица, които по занятие трайно са извършвали нерегламентирани превози до страни в Европа и обратно, от които са генерирали значителни средства. Дейността им е разкрита и считаме, че са събрани достатъчно доказателства тези лица да бъдат привлечени като обвиняеми“, посочи Благоев.

Костадин Костадинов каза, че има данни, че лицата са били наблюдавани за това доста дълъг период – преди 2021 г.

Радослав Батанов поясни, че във връзка със събрана информация в сектор БОП е образувано досъдебно производство за изпиране на пари, като е била създадена стройна организация за транспортиране на пътници от България до страни от Западна Европа и в обратна посока, като всяка седмица са тръгвали три микробуса. Има събрани доказателства, че този транспорт е бил заплащан, като не са били издавани никакви документи за получените суми и по този начин лицата са получавали средства, които не са били декларирани.

В резултат на извършената реализация, в качеството на обвиняеми са привлечени петима души по чл. 243г от НК, четирима от тях и за пране на пари – престъпление по чл.253 от НК. По отношение на четиримата обвиняеми е взета мярка за неотклонение „Гаранция“ /на трима по 10000 лева и един 5000 лева/, а на едни обвиняем – „Подписка“.

За това престъпление законът предвижда наказание лишаване от свобода и конфискация на имущество, което е получено в резултат на тази престъпна дейност. В тази връзка наблюдаващият прокурор каза, че Окръжна прокуратура-Велико Търново е предприела действия за обезпечаване на тази конфискация с налагане на запори и възбрани върху тяхно имущество и това е било една от причините, наложила по-късното огласяване на този случай пред медиите. Иззети са 165000 евро и 7000 лева и осем микробуса.

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура-Велико Търново.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments