Обновяване на жилищния фонд в България: МРРБ осигурява средства за саниране

0
97
Панелна сграда, блок
Панелен блок. Снимка: Искра.бг

Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ на Република България подписа двустранни споразумения със шест общини, с цел финансиране на енергийно обновление на жилищни блокове в рамките на Националната програма за енергийна ефективност. Този инициативен проект има за цел подобряването на енергийната ефективност на сградите и намаляване на енергийната консумация на многофамилни жилищни сгради в страната.

Програмата, стартирана през 2015 г. с цел обновяване на жилищни сгради, стана предмет на внимание поради необходимостта от финансиране на допълнителни 48 блока, след като договорите за саниране, сключени през 2015 и 2016 г., не можеха да обхванат всички необходими сгради. Текущото ръководство на МРРБ реши да осигури средства за тези сгради.

Общата стойност на проекта за обновяване на жилищните сгради се предвижда да достигне 95 989 490 лева, а до края на 2025 г. целта е всички споразумения за подобряване на енергийната им ефективност да бъдат изпълнени, а сградите да бъдат въведени в експлоатация.

След осигуряването на необходимите финансови средства, МРРБ подписа двустранни споразумения с 6 общини, които ще бъдат отговорни за реализацията на проекта. Сумата, предоставена като трансфер по Етап I, достига общо 27 434 069,25 лева и ще бъде разпределена за саниране на следните жилищни блокове:

– Община Добрич – 3 082 650,00 лева за 8 жилищни сгради;
– Община Каварна – 792 600,00 лева за 3 жилищни сгради;
– Община Пловдив – 369 150,00 лева за 1 жилищна сграда;
– Столична община – 16 173 303,75 лева за 24 жилищни сгради;
– Община Тутракан – 1 432 725,00 лева за 2 жилищни сгради;
– Община Хасково – 5 583 640,50 лева за 10 жилищни сгради.

Паралелно с финансирането на обновлението на сградите, МРРБ предприе стъпки за приключване на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради /НПЕЕМЖС/, стартирана през 2015 г. Очаква се, че през януари 2024 г. ще бъде прието постановление от Министерския съвет, което ще урегулира финализирането и завършването на тази програма.

Бъдещите програми за финансиране на мерки за енергийна ефективност на жилищните сгради в България не планират да използват модела на 100% безвъзмездно финансиране, като гражданите ще се налага да съфинансират част от разходите за подобряване на собствените си жилища.

Тези инициативи подчертават ангажимента на България за оптимизиране на енергийната ефективност и подпомагане на жилищния сектор в страната. С тях се очаква да се намали енергийната консумация и влиянието върху околната среда, като същевременно се подобрява комфортът и качеството на живот на гражданите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments