Новината за диагнозата на крал Чарлз шокира света

0
71
Крал Чарлз III. Снимка: Скрийншот от видео в YouTube
Крал Чарлз III. Снимка: Скрийншот от видео в YouTube

„Никога не се оплаквай, никога не обяснявай“ е била някогашната мантра на кралските експерти по връзки с обществеността. Крал Чарлз III обаче явно не е неин почитател, пише „Politico“.

Откровеното разкритие на британския монарх, направено в понеделник, че е болен от рак, под формата на изявление, което съвпадна с новинарските емисии в праймтайма, отбеляза значително отклонение от обичайно сдържания и внимателно кодиран подход по отношение на важните кралски съобщения, обявявани в миналото.  Докато в САЩ например съществува десетилетна традиция президентите да разкриват публично пред нацията здравословното си състояние, като Белият дом редовно публикува много подробно описание на редовните медицински прегледи, британските държавни глави традиционно са по-предпазливи. През 2021 г., когато покойната кралица Елизабет II беше приета в болница, Бъкингамският дворец просто съобщи, че тя е била приета за „предварителни изследвания“ и „е в добро състояние и разположение на духа“. 

„Това сега наистина представлява различен подход“, твърди Валентин Лоу, бивш кореспондент на „Times“ и автор на наскоро публикуваната книга „Придворни“.

Предварителна информация

Официалното изявление за състоянието на краля не беше обявено изневиделица. Ключовите кралски репортери са били предупредени за новината около час преди излъчването на официалните емисии на новини в 18:00 ч. Както изглежда, това е внимателно планиран ход.

Когато новината беше споделена, в изявлението от 170 думи, отправено от Бъкингамския дворец, беше обяснено, че неуточненият рак е открит по време на медицинска процедура за лечение на уголемена простата миналия месец, за която Чарлз отново беше стряскащо откровен.

Въпреки че повечето медии не възразиха срещу решението на Двореца да засега да не дава конкретни подробности за точното естество на заболяването на Чарлз, вестник „Times“ отправи нотка на предупреждение, като коментира: „С тази стратегия рискът е, че много хора ще предположат, че състоянието на краля е по-тежко, отколкото Дворецът иска да се разбере. Или още по-лошо, че като разкриват част от информацията, но не цялата, те крият нещо.“

Чарлз, който изяви желание да оглави една по-модерна монархия, нае бившия заместник-редактор на таблоида „Daily Mail“ Тобин Андреа за лице, което да ръководи процеса по комуникации, през септември 2022 г. – месеца, в който почина майка му Елизабет. Тогава мнозина приеха това като знак, че при новия режим на управление ще има стремеж за по-открити отношения.

„Това е отклонение от това, което беше преди. Когато покойната кралица беше все още жива, ангажименти бяха отменяни с мотива, че тя има „проблеми с придвижването“. Не ни казваха какви точно са тези проблеми с придвижването“, спомня си Дики Арбитър, бивш кралски прессекретар на Елизабет II.

Майкъл Коул, кралски кореспондент на „BBC“ през 80-те години на миналия век, заяви, че новият подход по своята същност е още по-ярък контраст в сравнение с по-ранния период от управлението на Елизабет, когато Дворецът се е възприемал като „пазител на информацията“. Той си спомня как Ричард Колвил, прессекретар на кралицата до 1968 г., често не изобщо е коментирал подобни теми или го е правил доста лаконично.

„Той беше просто една плътна стена, която отблъскваше всеки отправен въпрос“, сподели още Коул. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments