Неразрешен въпрос между учителка по биология и директор на училище стигна до ВКС

0
1002
ОУ
ОУ "Христо Ботев", село Николаевка. Снимка: Горски Пътник, Фейсбук

Жена твърди, че са й били нарушени трудовите права и е станала жертва на куп нередности от страна на ОУ „Христо Ботев“ в село Николаевка, Община Суворово, където е работила като преподавател по биология и химия. 

Мирослава Първовска изпрати сигнал до Искра.бг, в който твърди, че не са й били изплатени 114 работни дни платен отпуск по време на майчинство, незаконно е била отстранена от длъжност и заеманата й позиция е била сменена чрез фалшификация, инициирана от директора на учебното звено. 

За да внесем повече яснота по случая потърсихме всички засегнати страни, давайки им възможност да изкажат своите гледни точки. Ето какво сподели госпожа Първовска в разговор с нас:

„2013 година започнах като учител по общообразователен предмет биология и химия, но впоследствие длъжността ми се промени във възпитател в прогимназиален етап, тъй като такава позиция беше свободна. След това договорът ми стана безсрочен, аз забременях и излязох в майчински с първото си дете в началото на 2015 година.“

Междувременно директорката, която я е назначила през 2013 година, била сменена и нейното място заела госпожа Б. Б. Тя, по думите на Мирослава, е направила изменения по трудовия й договор, докато жената е била в майчинство. Новата й длъжност била „начален учител“. Тук е моментът, в който учителката заподозряла, че са започнали да се случват нередностите, защото:

„През 2018 година забременях с второто си дете и тогава поисках да се върна на работа, за да си актуализирам заплатата. По онова време възнагражденията на учителите се бяха вдигнали значително. За съжаление, новата директорка не ми разреши такова връщане на работа. “

Не само, че не е получила възможност отново да преподава, но по разказа на Мирослава става ясно, че тя дори е била освободена незаконно от длъжност по време на бременност поради това, че няма нужната квалификация.

„Без моя подпис, без мое знание. Имам справки от сайта на НАП, в които се вижда, че е променена длъжността, съответно и заплатата е по-ниска. За 4 години майчинство с две деца заплащането, което получавам, е под минималното. Добре, че го вдигнаха него, за да ми се вдигне и майчинството на тая база.“

Възможно ли е такава промяна в договора без знание на служителя и дали госпожа Първовска е потърсила своите права, разбираме от нейния разказ по-нататък:

„Сменянето на длъжността ми със задна дата е незаконно! Б. Б. поема ръководния пост като директор на училището през 2016 година. В НАП промяната по договора е отразена през 2017 година. В съда е уточнено, че подписът ми е фалшифициран, има такава съдебно-почеркова експертиза, доказваща, че този подпис, положен върху документите, не е мой. Освен това заведох дело за самото уволнение, което са предприели по време на бременност и докато съм била в болничен.

ОУ "Христо Ботев", село Николаевка
ОУ „Христо Ботев“, село Николаевка. Снимка: Горски Пътник, Фейсбук

От Искра.бг попитахме Първовска кога е била уволнена и как са се развили след това събитията.

„Реално съм уволнена юни месец 2018 година, но разбрах за това, когато на 14 август на вратата ми дойде ЧСИ (частен съдебен изпълнител) и се опита да ми връчи заповедта, но отказах да я приема. След това пристигна писмо от същия характер по пощата и аз взех решение да заведа дело за принудителното прекратяване на трудовия ми договор.“

Веднага след нейната намеса, от училището са отменили заповедта със задна дата и я върнали на работа. „За този техен ход разбрах чак през септември.“ Първоинстанционното решение било противоречиво, твърди Първовска. От една страна съдът я възстановил на изначално заеманата длъжност – учител по биология и химия, а от друга отхвърлил искането й за незаконно уволнение, тъй като то вече е било отменено. Този път обаче от училищното ръководство обжалвали и спечелили на втора инстанция.

„Твърдяха, че нямат щатна бройка за моята специалност. Отново обжалвах под претекст, че тяхната заповед за уволнение е нищожна и реално не е влязла в сила, тъй като никога не съм работила на позиция начален учител. Делата не са приключили. Чакаме сега трета инстанция. Очаква се във Върховния касационен съд в София да ревизират цялото дело от първа до последна инстанция и да се произнесат по всички въпроси.“

Първовска коментира, че след първото й майчинство, не се е връщала на работа,  защото не й било позволено да го направи и макар че се води вече 3 години начален учител, тя не е работила и един ден като такава. При проверка в системата, Мирослава е видяла, че се води на работа.

„Човек или е възстановен или не е! Следователно щом се водя работеща, трябва да се ползвам от правата си на редовен служител и да си ползвам платен отпуск от 114 дни или тези дни да ми бъдат заплатени. Но не са и до ден днешен. От училището ми казаха, че имам висящо дело в съда и нямат право да ми предоставят информация, защото все още въпросът с трудовите правоотношения не е решен законово. „

Междувременно след сигнал на Мирослава е било образувано досъдебно производство в прокуратурата срещу Б.Б., която вече е директор в друго училище в Суворово, както и срещу Б. А., заемащ в момента нейния пост в ОУ „Христо Ботев“.

Потърсихме и лицето Б. А., изпълняващ длъжността на ръководител на училището в село Николаевка, за да чуем и неговото мнение. Оказва, се, че той не познава Мирослава, защото започва работа в учебното звено през 2014 година. За периода от тогава до сега, той не е виждал възпитателката нито веднъж. Причината, по негови думи, е нежелание от нейна страна да се осъществи личен разговор – среща, на която да изгладят възникналите помежду им разногласия.

„Просто толкова много сме я викали на работа Първовска – да дойде, да се върне, да подпишем наново… Дано някой да изкара най-накрая истината, защото, казвам ви честно, на нас ни писна да ходим по дела. Всичко е една голяма схема, за да взимат пари тия хора и да не работят. Ако искате да научите нещата с по-голяма точност, нека Б. Б. да ви обясни всичко и ще разберете наистина за какво става въпрос.“

Свързахме се с госпожа Б.Б., бивш директор на училището в село Николаевка – по времето, когато се развива цялата сага с преподавателката. В опит да внесе яснота по случая, ето какво сподели тя в разговор с нас:

„Казусът е обект на съдебно разглеждане, предстои дело на 24 март, ако не се лъжа, така че вече няколко пъти е бил обсъждан. Аз бях директор на 27 януари 2016 година. От него момент Мирослава изобщо не е стъпила в училище, тя всъщност няма нито един ден отработен в периода от 2016 до 2021 година. С мен е имала комуникация по пощата и чрез мейли.“

По въпроса с незаконната смяна на длъжността и фалшификациите, госпожа Б. Б. сподели, че никога не е подписвала каквито и да било документи с Мирослава Първовска по простата причина, че те нито веднъж не са се срещали в училище. Проблемът е резултат от действията на предишната директорка, госпожа П. И, която също води дела срещу учебното заведение. Оказва се, че П. И. е била уволнена дисциплинарно по преценка на комисия от компетентни експерти.  

„Реално аз просто предоставих документите, които намерих в досието на госпожа Първовска. Имаше графиологични експертизи, които потвърдиха думите ми – допълнителното споразумение е било подписано от лицето, от чието съм приела поста си на директор. Няма мой регистриран подпис.“

Относно смяната на длъжността на Мирослава Първовска, която жената отказва да приеме като редна, бившата директорка казва, че от годината, в която тя е поела позицията на ръководител, училището е започнало да обучава ученици само в начален етап, имайки един-единствен 7 клас. Преподавали се два часа биология и един час химия седмично.

“Със специалността, която има, Мирослава няма как да събере нужния норматив. Следователно такъв учител практически се оказва излишен. Понеже така или иначе имаше установено допълнително споразумение в досието й, а тя беше в майчинство, прецених да я сложа в образеца като възпитател начален етап. “

От периода, в който учителката по химия е водила занятия в основното училище, заплатите са се вдигнали приблизително от 500 на 1000 лв., което прави разликата почти двойна. Изхождайки от това, Б. Б. неведнъж е отправяла предложения на възпитателката да се появи в училище, за да се актуализира месечното й възнаграждение след уреждане на съответната документация. Госпожа Първовска обаче не откликва на нито една молба и по тази причина вероятно е взимала много ниска сума за обезщетение по майчинство, смята Б. Б. 

„Един ден беше изпратила мъжа си за получаване на нейни документи, вместо лично да поеме отговорност. Някакви такива абсурдни неща се случваха, защото предната директорка П. И. й беше внушила, че ако дойде, ще бъде уволнена. Няма как да мога да й увелича заплатата без тя да си е положила подписа, изключено е да стане по телефона! Има си трудово-правни отношения, които се организират по действащите закони в държавата.“

Каква е била реакцията на учителката по химия?

„Чакахме я цяла пролетна ваканция да дойде да работи, измислих й занимания, защото само аз съм в училище тогава, за да има какво все пак да прави. Три дни я чакахме, нямаше я никаква. Звънях й да питам какво се случва, понеже по право мога да й пиша самоотлъчки. „Ами ще видим какво се случва“, това беше отговорът на Първовска, след което ми прати на мейла болничен.“

По думите на директорката, картинката започва да става все по-абсурдна напред във времето. Следват редица обаждания с идеята новата отпуска да продължи по възможност до 10 септември, за да може с настъпването на новата година, Първовска да поеме своя клас, както е редно. Уви, молбите за болнични продължават да постъпват в дирекцията. Първоначално за период от 2 месеца, считано от 15 септември. „И аз останах в началото на първи срок без учител.“, вметва Б. Б. с видимо възмущение. Налага се да бъде намерен заместник на Мирослава, който да преподава на нейно място временно.

„На 18 ноември получаваме друго заявление за ползване на отпуск до 6 месеца, спрямо нейно и  полагаемо на съпруга й право, не си спомням по кой член, но според него неплатеният отпуск може да се ползва до 6 месеца за дете до 8-годишна възраст. По техни сметки дотогава е трябвало предната директорка П. И. да бъде възстановена. П. И. на своя глава е обещавала на Първовска да й предостави две длъжности. Аз нямах много какво да направя и я пуснах в неплатен отпуск.“

Но нещата не приключват дотук?

„Не. Февруари-март месец като е забременяла с второто си дете ми писа повторно, че иска да дойде на работа, за да може да й бъде увеличена заплатата. Нямах нищо против, нека заповяда на работа. И след това ми изпрати поредния болничен. Ей така ни разиграваше нон-стоп. Цялата комуникация беше напук, някак много излишна. Една игра на нерви.“

По думите на биоложката, тя е осигурена в системата на НОИ и се води на работа. От ОУ „Христо Ботев“ твърдят, че те не са й прекратявали договора, но какво ще се случва с финансовата част, все още не е известно. Най-разумно е, смята Б. Б., да изчакат законът да се произнесе. Била ли е все пак Мирослава Първовска незаконно освободена от работа или не?

„След всички неща, които се разиграха, издадох една заповед за уволнение, позовавайки се на факта, че госпожа Първовска няма нужната квалификация за начален учител. Непосредствено след това се консултирах с моя адвокат и той ми каза, че има решение на Висшия касационен съд, според което съм в правото си да я върна обратно на работа и първото мое решение да падне в съда. Сметнах за правилно да се възползвам.“

Директорката е категорична – ако съдът се произнесе в полза на преподавателката, всички обезщетения ще й бъдат изплатени, „но нека не забравяме, че има законни начини те да бъдат получени“. Така или иначе, казва в заключение Б. Б., парите, които все още не е решено дали се полагат на майката или не, идват от бюджета на училището. От него идва и финансирането за хонорарите на адвокатите, които за разлика от тези на Мирослава – не са служебни и струват немалко средства. 

От Искра.бг оставаме на разположение, ако някоя от засегнатите страни пожелае да сподели с нас допълнителни сведения, които да внесат повече яснота по казуса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments