Недоволство сред работещите хора по света в Международния ден на труда

0
41
Ден на труда
Снимка: Pixabay

Днес хората, притиснати от инфлацията и настояващи за икономическа справедливост, излязоха по улиците в редица страни в Азия и Европа, за да отбележат 1 май, демонстрирайки глобален изблик на работническо недоволство, какъвто не е имало от времето, когато пандемията от COVID-19 доведе до принудително прекъсване на дейността на много сектори в световен мащаб, пише „Associated Press“.

Френската полиция атакува насилствено радикално настроени протестиращи, които разбиха прозорци на банки, докато профсъюзите продължават да настояват президентът да се откаже от реформата за по-висока пенсионна възраст. Жители на Южна Корея обявиха, че настояват за по-високи заплати, а испански правозащитници поискаха право на повече почивни дни. Недоволни граждани на Ливан също излязоха на протестни шествия на много места в страната, която е засегната от дълбока икономическа криза.

Макар че обичайно 1 май се отбелязва по целия свят като празник на трудовите права, тазгодишните митинги несъмнено са израз на мащабно недоволство, насочено към различни наболели проблеми. Активисти в областта на климата изрисуваха със спрей музея „Louis Vuitton“ в Париж, а протестиращи в Германия демонстрираха гнева си срещу насилието, насочено към жените и хората с различна сексуална ориентация. Празненствата в Пакистан принудително се провеждат на закрито, а в Турция денят е белязан от изострено политическо напрежение, тъй като и двете страни са изправени пред съдбоносни избори. Войната в Украйна засенчи честването на събитията в Москва, където някога първомайските тържества се радваха на широка популярност.

В цяла Азия тазгодишните първомайски празнични прояви отприщиха натрупаното недоволство, провокирано от продължителните ограничения, наложени заради пандемията от COVID-19. Тазгодишните събития в азиатските градове са с по-голяма посещаемост, отколкото през предходните години, тъй като активистите в много страни заявиха, че правителствата трябва да направят повече за подобряване на живота на средностатистическия работещ човек, насърчавайки много граждани да изразят недоволството си публично.

В цяла Франция хиляди хора излязоха на шествие, което според профсъюзите е най-голямата първомайска демонстрация в страната от години насам. Гневните граждани негодуват срещу неотдавнашния ход на президента Еманюел Макрон да увеличи пенсионната възраст от 62 на 64 години. Организаторите на протестите виждат в пенсионната реформа заплаха за трудно извоюваните права на работниците, докато държавният глава твърди, че тя е икономически необходима, тъй като населението застарява. Макар че участниците в шествията до голяма степен демонстрират мирно поведение, групи от протестиращи екстремисти разбиха витрини на магазини и банки в Париж, принуждавайки силите на реда да използват сълзотворен газ.

Тази година френската полиция по изключение използва безпилотни самолети за заснемане на размириците – ход, който предизвика безпокойство сред защитниците на неприкосновеността на личния живот и активистките групи. Съобщава се, че до момента парижката полиция е задържала 30 души, а в Лион и Нант също е имало сблъсъци.

Към членовете на френските профсъюзи се присъединиха активисти и от други държави, активисти, борещи се за опазване на околната среда, и други групи, които се стремят към извоюване на икономическа справедливост или просто изразяват гнева си към Макрон и неговото управление. Активисти, които се противопоставят на Олимпийските игри в Париж през 2024 г. и на тяхното въздействие върху обществото и околната среда, също изразиха открито несъгласието си.

На други места по света в някои общности се провеждат първомайски фестивали, които напомнят за езическите церемонии, посветени на пролетта. В опустошената от войната Украйна празникът се свързва с празненствата от съветската епоха, когато страната е била управлявана от Москва – епоха, която мнозина искат да забравят.

„Хубаво е, че не празнуваме този празник така, както се е празнувал по времето на болшевиките. Това беше нещо наистина ужасно,“, споделя Анатолий Борсюк, 77-годишен жител на Киев.

Друга украинска гражданка на име Алла Ляпкина си спомня с възхищение за цветята и балоните от съветските първомайски събирания, но смята, че е време страната да продължи напред.

„Живеем в нова епоха и трябва да се развиваме в тази посока. Не е нужно да се връщаме към такова минало.“, казва Алла.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments