Най-малко пет жертви в най-кървавия ден от протестите срещу преврата в Мианмар 

0
63
Полиция в Мианмар
Снимка: Wikimedia Commons, Архив

Мианмарската полиция откри стрелба по протестиращи днес и уби най-малко седем души и рани няколко в най-кървавия ден от седмици на демонстрации в цялата страна срещу военния преврат, съобщиха лекар и политик, цитирани от “Агенция Ройтерс”.

Друга жена е починала от съмнение за инфаркт, след като полицията разби протеста на учителите със зашеметяващи гранати в главния град Янгон, съобщиха дъщеря ѝ и неин колега.

Мианмар е в хаос, откакто армията завзе властта и задържа избрания правителствен лидер Аунг Сан Су Чжи и голяма част от нейното партийно ръководство на 1 февруари, като се твърди, че е имало измама на изборите през ноември, които нейната партия спечели убедително.

Превратът, който спря предварителните стъпки към демокрацията след близо 50 години военно управление, привлече стотици хиляди по улиците и беше осъден от западните страни. Първият католически кардинал на държавата с будистко мнозинство Чарлз Маунг Бо написа в Twitter:

“Мианмар е като бойно поле.”

Полицията беше мобилизирана рано и откри огън в различни части на Янгон, след като зашеметяващи гранати, сълзотворен газ и изстрели във въздуха не успяха да разбият тълпите. Войниците също подкрепиха полицията.

Няколко ранени бяха изтеглени от техни съмишленици сред протестиращите, оставяйки кървави петна по тротоарите, показват медийни изображения. Един мъж е починал, след като е откаран в болница с рана от куршум в гърдите, съобщи лекар, който поиска да не бъде идентифициран. Полицията също откри огън в Дауей на юг, убивайки трима и ранявайки няколко други души, съобщи политикът от града Киав Мин Хтике пред Ройтерс.

Онлайн медията на Irrawaddy съобщи, че един човек е бил убит по време на протест във втория град Мандалай, докато благотворителна организация за спешни ситуации съобщи за двама загинали в централния град Баго.

Полицията и говорителят на управляващия военен съвет не отговориха на телефонни обаждания, търсещи коментар. Полицията разби протестните шествия и в други градове, включително Лашио на североизток и Миейк в дълбокия юг, съобщиха жители и медийни представители.

„Никога на колене“

Лидерът на Хунтата генерал Мин Аунг Хлаинг заяви, че миналата седмица властите използват минимална сила, за да се справят с протестите. Независимо от това, най-малко осем протестиращи сега са загинали в суматохата. Армията съобщи, че е убит полицай.

Репресиите изглежда показват решимостта на военните да наложат своя авторитет в лицето на широко разпространеното предизвикателство не само на улицата, но и по-широко в държавната служба, общинската администрация, съдебната власт, образованието, здравеопазването и медиите. В свое изявление Фил Робъртсън, заместник-директор на Азия в Хюман Райтс Уоч, заяви:

“Ясната ескалация на силите за сигурност на Мианмар при използване на смъртоносна сила в множество градове … е възмутителна и неприемлива.”

Стотици протестиращи отказаха да се отдръпнат от улиците до ранния следобед в Янгон. Мнозина поставят барикади, докато други скандират лозунги и пеят протестни песни. Ниян Уин Шейн от един от протестите в Янгон сподели:

“Ако ни нападнат, ще се защитим. Никога няма да коленичим пред военните ботуши.”

В началото на деня полицията се нахвърли, за да разпръсне протеста на учителите със зашеметяващи гранати, пращайки тълпата да избяга. Една учителка, Тин Ню Йе, е починала от съмнение за инфаркт, потвърдиха дъщеря ѝ и неин колега учител.

Полицията също хвърли зашеметяващи гранати пред медицинско училище в Янгон, разпръсквайки лекари и студенти в бели лабораторни халати. Група, наречена Алиансът на медиците в бели престилки (Whitecoat), заяви, че са арестувани над 50 медицински служители.

Държавната телевизия MRTV съобщи, че повече от 470 души са били арестувани в събота, когато полицията е предприела националните репресии. Не стана ясно колко са всичките задържани в неделя.

“Установяване на страх”

Младежка активистка Естер Зе Нав заяви, че по-рано хората са се изправили срещу страха, с който са живели под военно управление. Тя каза:

“Очевидно е, че се опитват да ни внушат страх, като ни карат да бягаме и да се крием. Не можем да приемем това.”

Полицейската акция се случи, след като държавната телевизия обяви, че пратеникът на Обединеното кралство на Мианмар е уволнен за предателство на страната, тъй като настоява ООН да използва “всички необходими средства”, за да обърне преврата.

Посланикът Киав Мое Тун остана настрана. Пред Ройтерс в Ню Йорк той каза:

“Реших да отвърна на удара, доколкото мога.”

Докато западните държави осъдиха преврата, а някои наложиха ограничителни санкции, генералите традиционно отхвърлиха дипломатическия натиск. Те обещаха да проведат нови избори, но не определиха дата за тях.

Партията и привържениците на Су Чжи заявиха, че резултатът от гласуването през ноември трябва да бъде уважен. 75-годишната Су Чжи, която прекара близо 15 години под домашен арест, е обвинена в нелегален внос на шест радиостанции уоки-токи и в нарушаване на Закона за природно бедствие чрез нарушаване на протоколите за коронавируса. Следващото заседание по нейното дело е в понеделник.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments