НАСА избра астронавти за мисията „Артемида“ до Луната

0
70
НАСА
НАСА. Снимка: Pixabay

Американската космическа агенция НАСА обяви имената на четиримата астронавти, които ще върнат човечеството на Луната след 50-годишна пауза. Рийд Уайзман, Виктор Глоувър, Кристина Кох и Джереми Хансен ще летят с капсула около лунното тяло в края на следващата година или в началото на 2025 г. Астронавтите няма да кацнат на повърхността на Луната, но мисията им ще проправи пътя за кацане на следващия екипаж, предава „BBC“.

Трима от членовете на екипажа са американски граждани, а четвъртият е канадец. Всички те бяха представени пред обществеността на церемония в Хюстън, Тексас, като вече е ясно, че им предстои да започнат период на интензивно обучение, за да се подготвят за мисията.

С избора на жена и цветнокож НАСА очевидно спази обещанието си да внесе по-голямо „разнообразие“ в изследователските си усилия, тъй като до момента всички предишни мисии до Луната с екипаж са били осъществени само от бели мъже. Космическата агенция предостави повече подробности за избраните членове на мисията:

Рийд Уайзман (47 г.) – пилот от военноморските сили (ВМС) на САЩ, който известно време е ръководил Астрономическия център на НАСА. Участвал е в една предишна космическа мисия – до Международната космическа станция през 2015 г.

Виктор Глоувър (46 г.) – пилот-изпитател от ВМС на САЩ. Присъединява се към екипажа на НАСА през 2013 г. и осъществява първия си космически полет през 2020 г. Той е първият афроамериканец, който остава на космическата станция за продължителен период от шест месеца.

Кристина Кох (44 г.) – електроинженер. Тя държи рекорда за най-дълъг непрекъснат престой на жена в космоса – общо 328 дни. Заедно с астронавтката на НАСА Джесика Меир участва в първата изцяло женска космическа разходка през октомври 2019 г.

Джереми Хансън (47 г.) – преди да се присъедини към Канадската космическа агенция, той е бил пилот на изтребител в Кралските канадски военновъздушни сили. Все още не е летял на мисия в Космоса.

„Екипажът на „Артемида-2″ (Artemis) представлява хиляди хора, които работят неуморно, за да ни отведат до звездите. Това е техният екипаж, това е нашият екипаж, това е екипажът на човечеството,“, заяви директорът на НАСА Бил Нелсън.

Планът за осъществяване на предстоящата мисия на практика повтаря мисията от 1968 г., осъществена от „Аполо 8“, която е първият полет на човек до Луната. Основната разлика този път ще бъде използването на новата технология на 21-ви век, разработена от НАСА в рамките на програмата „Артемида“. Миналата година агенцията тества ракетата си от следващо поколение за Луната, наречена „Space Launch System“, и свързаната с нея капсула за екипажа, известна като „Orion“. Въпросната мисия „Артемида-1“ напусна Земята за 25-дневна обиколка около Луната без никой на борда. Това позволи на инженерите да оценят надеждността на системата. Сега новоназначените астронавти ще се качат в „Orion“, за да се отправят към мисията „Артемида-2“ и да пътуват до и от Луната, което вероятно ще отнеме около 10 дни.

Последният полет на човек до Луната беше осъществен чрез „Аполо 17“ през декември 1972 г. Първото кацане е на „Аполо 11“ през 1969 г. Очаква се първото кацане от новата ера, да се осъществи не по-рано от поне 12 месеца след „Артемида-2“. НАСА все още не разполага със система, способна да спуска астронавти на лунната повърхност. Тя се разработва от компанията „SpaceX“ на предприемача Илон Мъск. Известно под името „Starship“, превозното средство ще бъде подложено на летателни тестове през следващите няколко седмици.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments