Нараства броят на американците, които кандидатстват за обезщетения при безработица

0
46
Пазар на труда
Снимка: Pixabay

Броят на американците, подали молби за обезщетения при безработица, е нараснал през изминалата седмица, но не достатъчно, за да предизвика тревога за стабилния пазар на труда в САЩ. Заявленията за отпускане на парични помощи при безработица в САЩ са се увеличили с 21 000, достигайки 248 000 за седмицата, приключваща на 5 август, а броят им за предходната седмица е бил 227 000, съобщи Министерството на труда по-рано днес. Данните сочат, че това е най-осезаемото увеличение от пет седмици насам, предава „Associated Press News“.

Заявленията за получаване на обезщетения при безработица се разглеждат като широко представителни за броя на съкращенията през дадена седмица. Броят на подадените заявления отбеляза ръст, надвишаващ 260 000, за няколко седмици тази пролет, което предизвика известна загриженост, но след това данните показаха, че е налице понижение в тази тенденция.

Междувременно обезпокоителните нива на инфлация принудиха Федералния резерв да повишава лихвените проценти с главоломни темпове през последната година и половина. В резултат на това централната банка повиши основния си лихвен процент 11 пъти до сегашните 5,4%, което е 22-годишен невиждан връх. Част от мотивите на Федералния резерв бяха, че е необходимо спешно да се намали активността на пазара на труда, както и на заплатите, което на теория трябва да потисне растежа на цените. Въпреки че през този период инфлацията действително се понижи значително, пазарът на труда остана забележително стабилен. Миналата седмица Министерството на труда съобщи, че през юли работодателите в САЩ са открили 187 000 нови работни места, което е по-малко от очакваното, но все пак е добра цифра. Равнището на безработица се е понижило до 3,5%, което се приближава до най-ниското ниво за половин век насам.

Миналата седмица правителството обяви, че през юни броят на свободните работни места е намалял под 9,6 милиона, което е най-ниското ниво от повече от две години насам. Въпреки това цифрите остават необичайно високи, като се има предвид, че месечните свободни работни места никога не са надхвърляли 8 млн. преди 2021 г. С изключение на вълната от съкращения в технологичния сектор в началото на тази година, компаниите масово се стремят да запазят на работа служителите си. Много компании изпитваха затруднения да попълнят работната си сила след масовото принудително съкращаване на работни места по време на пандемията от COVID-19. Активното наемане, което се наблюдава през последните месеци, отразява усилията на много работодатели да наваксат повишеното ниво на потребителско търсене, което се появи след рецесията, предизвикана от пандемията. Въпреки че през последните месеци производството, складовата дейност и търговията на дребно забавиха наемането на служители, за момента не се наблюдава закриване на голям брой работни места. Според икономистите, предвид трудностите при намирането на нови служители през последните две години, компаниите вероятно ще ги задържат възможно най-дълго, дори ако икономиката отслабне.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments