Напрежението по границата между Израел и Ливан поражда опасения от кървава ескалация

0
45
Някъде по границата Израел-Ливан.
Някъде по границата Израел-Ливан. Снимка: Пиксабей

Двама мъже се катерят надолу по бетонна стена, докато израелска военна камера, която са откъснали от горната част, виси до тях, съобщава „BBC“. Единият се провиква:

Хей, момче, къде си? Следвай ме!“

Другият с голи гърди се спуска по въжето, докато видеото, заснемано от трети човек, показва нещо, което изглежда като току-що издигнато знаме на Хизбула, което се вее отгоре. Те бягат към него, далеч от израелските наблюдателни кули и танкове, разположени от другата страна.

Това е животозастрашаваща игра на смелост на една от най-подпалващите граници на Близкия изток, сред няколкото пораждащи страхове от насилствена и кървава ескалация. През последните месеци се наблюдава нарастващ брой инциденти на така наречената Синя линия – патрулираната от ООН граница, която разделя Израел и окупираните Голански възвишения от Ливан. Мироопазващите сили на ООН в Ливан, Unifil, смятат, че както Израел, така и ливанската въоръжена групировка Хизбула са извършили множество нарушения на международните ангажименти на линията и извън нея. И все още са налице по-сериозни моменти – включително ракетен обстрел на Израел от палестински бойци в Ливан, които имат подкрепата на Хизбула, и израелски артилерийски огън в отговор по жицата.

По-рано тази година при трансгранично нападение боец от Ливан – по-късно застрелян от израелците – извърши крайпътна бомбена атака в северен Израел близо до библейското място Армагедон. Така нарастват ли шансовете за трета опустошителна война между Израел и Ливан?

Страхове от ново избухване

Скачам в бъги за превоз в дюните, което е управлявано от Левав Уайнберг – производител на ябълки в най-северния израелски град Метула. Теренът тук е впечатляващ – гледа към гористите планини на горна Галилея и далеч в зелената степ на Южен Ливан, която можем да видим директно през оградата. Докато се приближаваме към границата, Уайнбърг ми казва:

„Бялата палатка там до синята кола, това е палатка на Хизбула… Всъщност можете да я видите от спалнята ми. В началото не разбирах защо жена ми не искаше да спи до прозореца. Но понякога можете дори да ги чуете.“

През последните месеци Израел се оплака на ООН, че Хизбула е поставила палатки близо до границата. Едната е построена от израелската страна на линията на окупираните Голански възвишения, което е в нарушение на резолюциите на ООН, съгласно които групата също трябваше много отдавна да се разоръжи.

Ливанските официални представители на свой ред посочват нарушения от страна на Израел, включително прелитане на изтребители над нейната територия. Напрежението на границата не е нещо ново, но Уайнбърг вярва, че действията там са станали дръзки, усещайки се по-заплашителни това лято.

Минаваме през военна врата към патрулен път. Освен армията, само фермери могат да преминат от там. Това е пътят към неговите ябълкови и нектаринови градини. Караме тук толкова близо, колкото е възможно да стигнем до Ливан – минавайки покрай военната ограда. Всички признаци на обикновения ливански живот са на една ръка разстояние – микробус обикаля по близкия път. Виждам хора, които разговарят на туристическо място покрай най-близкия хълм. Ние обаче сме само на метри южно от синята линия – минаваме покрай сини варели, боядисани с черен текст:

„Линия не изтегляне 2000. Не пресичайте!“

Те маркират договорената граница на изтеглянето на Израел след неговата 18-годишна окупация на Южен Ливан, където страната нахлу през 1982 г., за да прогони Ясер Арафат и бойците на Организацията за освобождение на Палестина (ООП). Четири десетилетия по-късно напрежението ескалира, но границата все още разделя две официално воюващи държави. Уайнберг си спомня:

„Преди два дни хората дойдоха до оградата, за да хвърлят камъни. Те нямат униформа, но определено подкрепят Хизбула, защото ни казваха само лоши неща – крещяха на арабски и английски – „ще ви убием, ще превземем земята ви.“

Той ми показва видеоклип, който е заснел онази сутрин. Във видеото се виждат няколко въоръжени мъже, стоящи на върха на хълм от другата страна. Той вярва, че те са били бойци на Хизбула.

„Ново е“, потвърждава той и заключва:

„Не сте виждали това преди. Можехте да видите ливанската армия и миротворците на ООН, но те не спират по този начин.“

Уайнбърг е преживял опустошителната втора ливанска война от 2006 г. и се страхува от ново избухване. Тогава той беше войник, преди да създаде семейство.

„Беше голяма бъркотия“, твърди той.

„Но аз бях сам човек, без жена, без деца. Така че гледаш на живота си по различен начин. Метула изглеждаше като военен град… Надявам се, че няма да се връщаме към това.“

Оборудване за война

Всички, с които говоря до оградата и по-далеч, вярват, че нито една от страните не търси неконтролирана ескалация. Голяма част от това е измама, която продължава години наред. Всъщност, когато попитах Unifil за сегашното му представяне, той похвали „безпрецедентен период на стабилност“ за последните 17 години в Южен Ливан, благодарение, както се казва, на „ангажимента на Ливан и Израел“. Но контекстът се променя, реториката се засилва и двете страни провеждат военни учения близо до линията.

Историята тук подсказва, че грешните изчисления винаги са възможни. И когато нещата се объркат, те го правят бързо. Синята линия е преграда за война.

Хизбула, ливанска шиитска милиция, е забранена от Израел и голяма част от Запада като терористична група, но е подкрепяна от Иран. Тя е основана като съпротивителна сила срещу израелската окупация на Южен Ливан през 1982 г. Сега, доминиращата сила в засегнатата от кризата страна, тя все още извлича ключовата си база за подкрепа, като се позовава на това, което вижда като своя основополагаща необходимост. Това е особено важно предвид нарастващите предизвикателства, пред които са изправени официалната армия на държавата, ливанските въоръжени сили, които Unifil е там, за да подкрепя. Лидерът на групировката Хасан Насрала наскоро обвини Израел в нарушаване на Синята линия и призова за освобождаване на алауитското село Гаджар в окупираните Голански възвишения. Селото, контролирано от Израел, пресича Синята линия. Жителите там, подкрепени от Израел, построиха нова защитна ограда, която стърчи добре навътре в Ливан. Unifil нарича това „продължаващо нарушение“ от страна на Израел на неговите международни ангажименти.

Такива точки са готови за експлоатация от Хизбула. Една от палатките, които са поставени покрай линията, се намираше изключително наблизо, в друга зона на обща територия. А по-рано този месец противотанкова ракета беше изстреляна от ливанската страна към оградата в Гаджар, което предизвика израелски обстрел в отговор. Проф. Лина Хатиб, директор на SOAS Middle East Institute в Лондон, заяви:

„Напрежението между Хизбула и Израел се случва на фона на политически вакуум в Ливан, в който страната няма президент от октомври миналата година.“

Пред изданието проф. Хатиб е категорична:

„Хизбула е доста твърда в решението си, че няма да се съгласи с нито един кандидат, освен един по свой собствен избор. Колкото повече Хизбула може да покаже, че е мощна и уместна, толкова повече чувства, че подобрява шансовете си да постигне своя път с ливанците увеличение на президентството.“

Професор Хатиб изтъква, че групата, която прокарва дневния си ред на Синята линия, е „PR ход“, насочен към местната публика. Но тя добавя, че това не е нищо ново.

И така, какво друго се променя в региона?

Противопоставянето е част от по-широк регионален конфликт, който често протича в сянка. Израел редовно бомбардира прокси бойци на Иран, действащи в съседна Сирия. В него се казва, че това е с цел предотвратяване на по-нататъшно натрупване на оръжия от Хизбула, която според нея е натрупала около 150 000 ракети, включително произведени в Иран ракети с голям обсег, способни да поразяват израелски градове.

Израел категорично се противопоставя на опитите на САЩ да подновят ядреното си споразумение с Иран – което би премахнало много санкции срещу Техеран. Той също така се притеснява от скорошни съобщения за странична сделка на мястото на основната, която в момента е в застой.

Израел твърди, че всякакви споразумения ще укрепят регионалното поведение на Иран и ще подновят паричните потоци към неговите подставени лица като Хизбула. Като изтъква подкрепяните от Иран заплахи по границите му и готовността му да действа военно, Израел поддържа усещането за натиск срещу ядреното споразумение.

Нови бариери, нарастващо напрежение

По-нататък на запад по жицата се катеря по бетонни укрепления на армейски пост, за да говоря с говорителя на Израелските отбранителни сили (IDF), подполковник Ричард Хехт. Ръждясалата ограда на това място очевидно датира от десетилетия. Надничаме през голяма дупка в него към знаме на Хизбула. Той е вдигнат само на няколко метра. В близост има импровизирана наблюдателна кула. Поглеждайки през линията, подполковник Хехт уточнява:

„Това е наблюдателна кула на Хизбула. Наблюдават ни. Понякога излизат и махат.“

Израел изгражда километри нови бариери от своята страна на границата. На всеки няколко минути военен камион вдига праха и ръмжи покрай него, носейки друга плоча от стената. След това чуваме въртящите се удари на хеликоптер Unifil, патрулиращ по линията. Усещате напрежението, което лъха от процеса на укрепване. Точно зад нас има три израелски танка. Говорителят се позовава на лидера на Хизбула Хасан Насрала и последните му послания. Той изтъква:

„Ние държим линията, опитваме се да стоим много твърди и да изпратим съобщението отново. Но посланието е на определено ниво. Насрала действа под напрежение в момента. И ние също действаме под такова.“

И още:

„Но отново, когато дойдат и докоснат оградата, ние използваме несмъртоносни средства, за да ги измъкнем. Те ни намушкват, а ние защитаваме границата си. Рискът е, че това нещо ще ескалира.“

Казах му, че Израел също нарушава части от Синята линия и нарушава резолюцията на Съвета за сигурност на ООН с прелитането си над Ливан.

„Знам, че има две наземни зони, които са предмет на спор. Има дипломатически усилия за решаване на тези зони. Това се държи от нашия политически ешелон“, категоричен е той и дава да се разбере:

„Нашият фокус е основно върху Синята линия, но когато летим в Ливан, той е фокусиран върху защитата и насочването към неща, които застрашават страната ни, което ще продължим да правим.“

Поза преди преговорите с посредничеството на САЩ

Други промени също са в сила да повлияят на изчисленията на всяка страна. Във вторник шейх Насрала описа Израел като слаб и хаотичен поради безпрецедентните вътрешни вълнения във връзка с плановете на коалицията да преразгледа съдебната система. Той заяви:

„Израелското общество вярваше, че тяхната армия е непобедима и държавата им ще се простира от морето до реката… тези вярвания продължиха да деградират, докато не достигнаха кризата, в която живеят днес.“

Някои ултранационалисти в израелското правителство – най-твърдата религиозно-националистическа коалиция в историята на страната – са съсредоточили вниманието си върху еврейските претенции за суверенитет върху светите места на Йерусалим.

Междувременно има нарастващи признаци на споразумения за „единство“ между базираните в Газа палестински бойни групировки и тези в Ливан, които се обединяват около защитата на джамията Ал-Акса в Йерусалим. Няколко пъти през последните две години, включително този април, палестински групи в Южен Ливан изстреляха ракети срещу Израел по време на насилие, свързано с Ал-Акса. Такъв ракетен обстрел от Ливан може да се случи само с волята на Хизбула.

Нарастващото напрежение около Йерусалим става друга част от изчислението, когато става дума за шансовете за ескалация над синята линия.

И въпреки че остават официално във война, Израел и Ливан миналата година се обединиха около сключването на историческо морско споразумение за установяване на постоянна граница в Средиземно море. Ставаше въпрос до голяма степен за разделяне на доходоносни газови находища.

В навечерието на сключването на този акт напрежението нарасна, когато Хизбула изстреля три невъоръжени дрона към израелски кораб. Това стана точно преди да настъпят преговорите от всяка страна, за да се постигне най-добрата сделка.

Ако посредничеството от страна на Америка като усилие сега премине към опит за демаркиране на синята линия като постоянна международна сухопътна граница, и Израел, и Ливан ще искат да бъдат в най-добрата стартова позиция. Преди това всяка от страните ще се опита да прокара претенциите си на място.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments