Най-важното от изминалата седмица: Проверки, свързани с Нотариуса, оставки на магистрати и българските евромонети

0
749
Мартин Божанов-Нотариуса
Мартин Божанов-Нотариуса. Снимка: АКФ

През изминалата седмица бяха направени нови разкрития за Мартин Божанов, по прякор Нотариуса и за кръга около него – появиха се твърдения, че са изнудвали чужди инвеститори у нас. По този повод главният секретар на МВР Живко Коцев обяви, че се проверява дали убитият е изнудвал гръцки бизнесмени. Сигналът е подаден в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, но проверката е възложена във всички структури на МВР. Проверява се и участието на адвоката му Велимир Атанасов в схемата.

В понеделник правосъдният министър Атанас Славов обяви, че е готов да инициира дисциплинарни проверки срещу магистратите, за които се докаже, че са членували в клуба („SS”) на Нотариуса. По думите му целта на институциите е да има наказани и да се понесе отговорност. Той е категоричен, че злоупотреба с правосъдието е недопустима в една правова държава.

ВСС
ВСС. Снимка: БТА, Архив

На следващия ден изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов разкри, че двама прокурори са получили заплахи за живота си. По време на заседание на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет /ВСС/ той заяви: „В неделя, на 11 февруари, получих доклади, че двама прокурори от градската прокуратура са получили заплаха за живота си. Единият е получил патрон в пощенската си кутия. Обвинителят намерил патрона след разходка със семейството си. Друга негова колега, също в неделя, прибирайки се, пред входната врата на жилището й открила кръст от клонки.“

Според него това е конкретен план и предупреждение да внимават в работата си и добави, че ще поиска охрана за тях.

В сряда продължиха трусовете в съдебната система с 5 оставки в ръководството на ревизираната от Сарафов Софийска районна прокуратура /СРП/. В молба до Прокурорската колегия Борислав Георгиев, Иван Стефанов, Мима Куцкова-Дамянова и Тодор Куюмджиев посочват, че искат да бъдат освободени като заместници на административния ръководител на СРП. Те допълват, че не желаят да бъдат част от ръководството на СРП и искат да се върнат като редови прокурори там. И добавят, че се разграничават от ръководителя на Софийската районна прокуратура Невена Зартова, която също подаде оставка.

Невена Зартова
Невена Зартова. Снимка: Владимир Шоков, БТА/Архив

След пороя от оставки, в четвъртък последва извънредно заседание на ВСС. По време на него Прокурорската колегия освободи Зартова от поста и назначи за и.ф. районен прокурор на София Светлана Митова, прокурор във Върховната прокуратура. Кадровиците освободиха и подалите оставка четирима заместници на Зартова. Както тя, така и останалите бяха преназначени като редови прокурори в СРП.

Земеделските протести също влязоха във фокуса и на тази изминала седмица. В понеделник част от фермерите подписаха споразумение с властта, но други останаха на блокадите с искане ресорният министър Кирил Вътев и управляващите да си хвърлят оставките. В крайна сметка в сряда демонстрациите бяха прекратени засега.

В сряда случаят „Дебора“ отново излезе на дневен ред, след като пловдивският съд прекрати съдебното производство и върна делото на прокуратурата заради процесуални нарушения и неясноти в обвинението. На следващия ден старозагорската районна прокуратура обяви, че ще протестира решението.

През изминалата седмица задържаха Мис „Силикон“ Катрин Йорданова по обвинения, че е шофирала дрогирана. Във вторник стана ясно, че кръвната й проба е с положителен резултат за кокаин. Впоследствие Районната прокуратура образува дело срещу нея и наложи гаранция от 5000 лева.

Евромонети
Евромонети. Снимка: БНБ

На 12 февруари Българската народна банка приключи одобрението на дизайна на българските евромонети. Дизайнът възпроизвежда настоящите символи, изсечени върху българските разменни монети (Мадарски конник – на монети от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента; Св. Иван Рилски – на монета от 1 евро; и Паисий Хилендарски – на монета от 2 евро). Предстои да бъдат изработени новите евромонети с българска национална страна в количество до 1 млн. броя за всеки номинал за тестване на качеството на произвежданите монети и сертифициране на българския „Монетен двор“ ЕАД. След това ще се пристъпи към редовно производство на необходимите количества евромонети с българска национална страна след Решението на Съвета на ЕС за приемането на еврото от Република България.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments