Надеждата на Русия за победа над Украйна се разкри в битката за Бахмут

0
203
Знамена на Украйна и Русия
Знамена на Украйна и Русия. Снимка: Pixabay

Руските войници, удрящи град в Източна Украйна с артилерия, бавно се приближават в опита си да превземат Бахмут, който остана в украински ръце по време на 8-месечната война въпреки целта на Москва да превземе целия регион на Донбас, граничещ с Русия, пише „Асошиейтед прес“.

Докато голяма част от боевете през последния месец се разиграха в района на Херсон в южната част на Украйна, разгарящата се битка около Бахмут демонстрира желанието на руския президент Владимир Путин за ясни победи след седмици на ясни неуспехи в Украйна.

Превземането на Бахмут ще прекъсне снабдителните линии на Украйна и ще отвори маршрут за натиска на руските сили към Краматорск и Славянск, ключови украински бастиони в провинция Донецк. Промосковските сепаратисти контролират част от Донецк и съседната Луганска област от 2014 г. 

Преди да нахлуе в Украйна, Путин призна независимостта на самопровъзгласилите се републики на подкрепяните от Русия сепаратисти. Миналия месец той незаконно анексира Донецк, Луганск и две други провинции, които руските сили бяха окупирали или останаха почти превзети.

Русия обстрелва Бахмут с ракети повече от 5 месеца. Сухопътното нападение се ускори, след като нейните войски принудиха украинците да се изтеглят от Луганск през юли. Линията на съприкосновение вече е в покрайнините на града. Съобщава се, че наемници от Wagner Group, сенчеста руска военна компания, ръководят обвинението.

Продължителният стремеж на Русия към Бахмут разкрива „лудостта“ на Москва, коментира украинският президент Володимир Зеленски във вечерно обръщение към нацията тази седмица. Той подчерта:

„Ден след ден, в продължение на месеци, те караха хората там до смъртта им, концентрирайки там максималната мощ на артилерийските удари.“

Обстрелът уби най-малко трима души между сряда и четвъртък, според местните власти. Още четирима загинаха между четвъртък и петък в района на Донецк, съобщи украинският губернатор на провинцията, докато руските войски натискат атаките си срещу Бахмут и Авдиевка, малък град на около 90 километра (55 мили) на юг, който също остава под украински контрол.

Губернатор Павло Кириленко заяви, че цивилното население страда по редица начини, тъй като регионът се превръща в зона на активни военни действия. В телевизионен коментар Кириленко изтъкна:

„Цивилните, които остават в региона, живеят в постоянен страх без отопление и електричество. Техният враг не е само руските оръдия, но и студът.

Русия се нуждае от победа в Бахмут, като се има предвид, че губи контрол над големи части от североизточния регион на Харков заради украинската контраофанзива миналия месец и влошаващата се позиция в Херсон. Районите бяха сред първите, превзети от руската армия след нахлуването в Украйна на 24 февруари.

„Русия търпи поражения навсякъде. … Те се нуждаят от оптиката на някаква офанзивна победа, за да успокоят критиците у дома и да покажат на руската общественост, че тази война все още се планира“, твърди Самуел Рамани, сътрудник в Кралския институт на обединените служби, мозъчен тръст за отбрана и сигурност, базиран в Лондон.

Групата Вагнер изигра важна роля във войната и правозащитни организации обвиниха нейните наети войници в извършване на зверства. Тяхното разполагане около Бахмут отразява стратегическото значение на града за Москва. Не е ясно обаче дали наемниците са постигнали много осезаеми печалби, според Рамани. Той обясни:

„Виждаме ситуация, в която групата Вагнер е доста ефективна в създаването на терор сред местните жители, но много по-малко ефективна в реалното превземане и задържане на територия.“

„В най-добрия случай те напредват с 1 километър (0,6 мили) на седмица към Бахмут, добави той.

Докато бяха в града тази седмица, журналисти от „Асошиейтед прес“ видяха изгорели коли, разрушени сгради и хора, борещи се да оцелеят сред какафония от постоянен обстрел. Бахмут е без електричество и вода от месец и жителите се притесняват за отоплението на домовете си, тъй като температурите падат. Жителят на града Леонид Тарасов сподели:

„Надявахме се, че тази (война) ще свърши или че ще имаме условия, които ни позволяват да живеем. Но от миналия месец условията са ужасни.“

Малко магазини са отворени. Медията свидетелства за хора, видени да използват дърва за огрев, за да готвят по улиците и да черпят вода от кладенци. Бахмут е имал население от около 73000 души преди войната, но приблизително 90% са напуснали града, според Кириленко, губернатор на Донецка област.

Някои от тези, които останаха, поискаха през последните дни да бъдат евакуирани от райони, които сега са твърде опасни за доброволци или войници да стигнат до тях поради боевете, каза Роман Жиленков, доброволец от местната група за помощ Vostok-SOS. Други се чувстват в капан.

„Хората, които напуснаха, се преместиха да останат с децата си или братята и сестрите си. Имаха къде да отидат“, разказа Илона Ерхилиева, докато бъркаше супа на открит огън край пътя. Жената обаче допълни:

„Но що се отнася до нас, ние нямаме къде да отидем. Ето защо ние сме тук.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments