Началото на края за изкопаемите горива?

0
220
Въглища
Въглища. Снимка: Pixabay

Употребата на изкопаеми горива като въглища и петрол за добив на електроенергия беляза спад през 2019 в Съединените Щати, Европейския Съюз и Индия, като същевременно добитата електроенергия отбелязва ръст, което е повратна точка в глобалната кошница с енергийни източници, докладва “Reuters”.

Трите региона са сред най-големите производители на електроенергия от изкопаеми горива. Спадът може да е началото на края за изкопаемите горива, коментира Томас Кабергер, професор по енергетика към шведския Техническия Универсет Чалмърс, предоставил данните на “Reuters”.

Кабергер, който е член на изпълнителния борд на японския Институт по Възобновяема Електроенергия и член на борда на шведското енергоразпределително дружество “Vattenfall AB”, предостави данни, които включват над 70% от световния добив на електроенергия и сочат, че за 2019 количеството електроенергия, добито от изкопаеми горива, е спаднало със 156 терават часа (ТВч) спрямо предходната година. Това се равнява на общия добив на електроенергия на Аржентина за 2018.

Данните още сочат, че за първи път добивът на възобновяема електроенергия се е увеличил с по-големи темпове спрямо общия ръст на електродобив, бележейки ръст от 297 ТВч спрямо 233 ТВч общ добив, коментира Кабергер.

“Икономиката е в основната на тенденцията, тъй като евтината възобновяема енергия се превръща в предпочитана пред фосилните горива и атомната електроенергия”, обясни Кабергер.

С популяризирането на електромобилите и презареждането на батериите им с възобновяема електроенергия, употребата на изкопаеми горива се очаква да продължи да намалява, добави той.

“Новите възобновяеми източници са по-евтини дори от петрол за единица произведена електроенергия, като дори електричеството, използвано като гориво, ще изпревари изкопаемите горива с големи темпове в транспорта, отоплението и индустрията като цяло”, коментира той.

“Пикът на търсенето на петрол е близо”, добави Кабергер.

Карбергер се позовава на данни от официални източници като Международната Енергийна Агенция и Американската Енергийна Информационна Администрация, която анализира също Китай, Индия, Европейския Съюз, САЩ, Япония, както и страните членки на Организацията за Икономическо Сътрудничество и Развитие (ОИСР) или близо 75% от световния добив на електроенергия. Данните за Япония и ОИСР-членките извън Европейския Съюз и САЩ включват информация до ноември.

Китай, който е най-големият производител на електроенергия, бе единственото изключение от световната тенденция, като електроенергията добита от изкопаеми горива се е покачила със 120 ТВч през 2019, въпреки че възобновяемите източници са успели да ги задминат с ръст от 157 КВч.

Последният спад в добива на електроенергия от изкопаеми горива е през 2009 след световната икономическа криза, когато общият световен добив на електроенергия беляза спад, съгласно статистическите данни на “BP” за световната електроенергия. 2009 е и годината, през която за първи път общият добив на електроенергия бележи спад от 1985 насам.

Отблъскването от изкопаеми горива, особено от въглища, е в резултат на обединените усилия на световните правителства да изпълнят задълженията си спрямо Парижко споразумение относно изменението на климата.

В САЩ енергийни компании преустановиха добива на 15,3 гигавата въглищна електроенергия. Същевременно в Индия добивът на електроенергия от въглища беляза спад за първи път от десет години насам.

Дялът на атомна електроенергия в световната кошница с енергийни източни се е увеличил с 91 ТВч миналата година, след като Япония пусна в експлоатация редица реактори след атомната криза във Фукушима от 2011.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments