COP28: Преговорите на ООН по въпросите на климата са застрашени от недоволството срещу изкопаемите горива

0
38
Султан ал-Джабер на преговорите на COP28 в ОАЕ.
Султан ал-Джабер на преговорите на COP28 в ОАЕ. Снимка: Фейсбук

Преговорите на ООН за климата в Дубай може да се окажат застрашени, след като някои държави реагираха яростно на проекта за споразумение за изкопаемите горива, който те наричат „слаб“, предава „BBC“. В проекта е премахната частта, включена в предишен текст, която предполага, че изкопаемите горива могат да бъдат „постепенно премахнати.

Всички 198 държави на срещата на върха трябва да постигнат съгласие, в противен случай няма да има сделка. Очаква се във вторник да бъде публикувана нова изменена версия на текста, за да могат преговорите да продължат.

Изгарянето на изкопаеми горива от хората е причина за глобалното затопляне, което рискува живота на милиони хора, но правителствата никога не са се съгласявали как и кога да спрат използването им. Представител на Европейския съюз нарече проекта „неприемлив“ и заяви, че блокът може да се откаже от него. Министър Еймън Райън, преговарящ за ЕС и министър на околната среда на Ирландия отсечес:

„Не можем да приемем текста.“

Той обаче добави, че провалът на преговорите не е резултатът, от който светът се нуждае.

Политици, включително от държави, които са на първа линия в борбата с изменението на климата, бяха в Дубай, Обединените арабски емирства, за да обсъдят нарастващия проблем през годината, която се очертава да бъде най-топлата в историята.

Въпросът какво да се направи с емисиите на парникови газове, които се отделят при изгарянето на нефт, въглища и газ, доминираше в разговорите.

Оказаха се малки и очакванията, че противоречивият председател на COP28 Султан ал-Джабер ще може да постигне силно споразумение за изкопаемите горива, тъй като той е и главен изпълнителен директор на петролния гигант Adnoc от Абу Даби.

Страните, които искат бързо да се откажат от изкопаемите горива обаче, са оптимистично настроени, тъй като Джабер изглежда е заявил, че подкрепя поетапното спиране на изкопаемите горива. Публикуваният в събота проектотекст потвърди, че един от вариантите за резултат от преговорите е „постепенно спиране на изкопаемите горива в съответствие с най-добрите налични научни данни“.

Останаха и въпросителни относно това кога ще се случи това и дали ще се разчита на използването на скъпи и експериментални технологии за съхраняване на въглеродния диоксид, отделян при изгарянето на изкопаеми горива.

В понеделник беше публикуван друг проект, в който се заличава споменаването на „постепенно премахване“. Вместо това в него се казва, че държавите трябва „да намалят потреблението и производството на изкопаеми горива по справедлив, организиран и равноправен начин“. Въпреки че промените в езика могат да изглеждат малки, незначителните разлики в документите на ООН могат значително да променят това, което държавите са длъжни да направят.

Изглежда, че много държави са имали на разположение само един час, за да разгледат текста, преди да бъде свикано заседание на всички правителства. Страните, които са на първа линия по отношение на изменението на климата – места, където покачването на морското равнище вече разрушава домове, а бурите убиват хора – осъдиха проекта за споразумение.

„Няма да подпишем смъртния си акт, категоричен беше представител на Алианса на малките островни държави, като добави, че няма да се съгласи с текст без решителни ангажименти за постепенното спиране на изкопаемите горива.

Председателят на COP28 Джабер обясни, че текстът отразява амбициите му и го нарече „огромна стъпка напред. Говорител на САЩ обаче заяви, че частта от текста за изкопаемите горива „трябва да бъде значително подсилена“.

Обединеното кралство нарече проекта „разочароващ“ и заяви, че не постига нещо особено. Говорител заяви:

„Трябва да има постепенно прекратяване на използването на изкопаеми горива без ограничения, за да постигнем целите си в областта на климата.“

Групата на най-слабо развитите страни заяви, че не може да приеме текста, като нейният председател попита:

„Къде е амбицията?

Саудитска Арабия, за която се съобщава, че е блокирала силни формулировки относно постепенното спиране на изкопаемите горива по време на преговорите, не отговори на молбата за коментар. А развиващите се страни, които искаха по-голяма подкрепа за преминаване на икономиките им от изкопаеми горива към възобновяема енергия, вероятно също ще подкрепят споразумение, в което се поставя по-малък акцент върху бързото спиране на използването на въглища, нефт и газ.

Последният текст включва обещание за утрояване на капацитета на възобновяемата енергия до 2030 г. – обещание, подписано по-рано по време на преговорите от повече от 100 държави.

Проектът изглежда не отговаря на стандартите за успех, определени по-рано в понеделник от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш. Той заяви, че преговорите ще бъдат оценявани според способността на държавите да вземат решения за бъдещето на въглищата, петрола и газа. Гутериш потвърди:

„Срещата ще се счита за успешна, само ако на нея се постигне консенсус относно необходимостта от постепенно премахване на изкопаемите горива в съответствие с графика от 1,5 градуса по Целзий.“

Държавите обещаха да задържат повишаването на глобалната температура под 1,5 градуса над прединдустриалните нива.

Официално се очаква преговорите да приключат във вторник, но те могат да се проточат, тъй като държавите спорят за окончателното споразумение.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments