Морален колапс: Все повече семейства изоставят възрастни родини в болница

0
157
Мъж в болница
Мъж в болница. Снимка: Freepik.com

Все повече семейства изоставят своите възрастни роднини в болница и не искат да поемат отговорност в грижата за тях. За проблема сигнализират от Университетската болница за активно лечение „Царица Йоанна ИСУЛ“ пред „БНТ“.

Настаняването в социално заведение е дълга и процедура, а през това време медицинските специалисти поемат безвъзмездно грижата за тях. В същото време хосписи и частни домове са непосилни за финансовите възможности на пациентите.

Според заместник-директора на болницата д-р Петър Герзилов става дума за неприятна тенденция, която за съжаление все повече се засилва.

„Преди години са били по двама-трима за период от 3-4 месеца, сега всеки месец има по четирима пациенти в отделните клиники с различни страдания. Това са били интелигентни хора, които по една или друга причина са изоставени. Това е морално и етично напълно недопустимо.“

Медицинската сестра Марияна Божанова споделя, че много често семействата категорично отказват да приберат своите роднини, а други директно дават фалшиви телефонни номера или лъжат, че са в чужбина.

„Още при приемането разбираме кой пациент е самотник и кой не. Поради тази причина от първия ден търсим контакти с близките, за да бъдат подготвени, когато дойде време за изписване. Пациентите искат да се приберат вкъщи, но те са изоставени много преди да дойдат в болницата“.

От болницата допълват, че няма как да оставят пациентите на улицата и поради тази причина се свързват със социалните структури, които имат отношение към тази дейност. В момента в София има две заведения, които се занимават със следболнично долекуване, но техният капацитет е запълнен, а за освобождаването на свободно място се чака твърде дълго време, през което пациентите остават в болницата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments