Министър Стоянов: Трафикът на наркотици се превръща в глобална заплаха за сигурността

0
50
Калин Стоянов
Калин Стоянов. Снимка: Министерство на вътрешните работи

„Като страна на предна линия, България е особено заинтересована от приемането на механизми на ниво Европейски съюз /ЕС/, които да повишат капацитета му да противодейства на инструментализирането на миграцията.“

Това обяви вътрешният министър Калин Стоянов по време на неформалното заседание на Съвет „Правосъдие и вътрешни работи“ в Кралство Испания, която в момента е ротационен председател на Съвета на ЕС. По повод казуса с отговора на ЕС на извънредни миграционни ситуации, министърът добави, че страната ни очаква бързо приключване на преговорите по предложението за Регламент за санкции срещу транспортните оператори, подпомагащи нелегалната миграция.

„Оценяваме високо поставения силен фокус върху трафика на наркотици като едно от най-опасните проявления на организираната престъпност. Трафикът на наркотици се превръща в глобална заплаха за сигурността и предвид географското си положение, България следи внимателно ситуацията по маршрутите и новите тенденции“, посочи министър Стоянов в изказването си по темата „Организираната престъпност като глобална заплаха: засилване на международното сътрудничество, особено в борбата срещу трафика на наркотици“.

Според него, за да бъде успешна борбата с трафика на наркотици, трябва да прилагаме в пълна степен инструментите за сътрудничество между държавите членки и агенциите на ЕС, като подчерта важното взаимодействието с ключови трети страни.

В рамките на дискусията за „Агресията на Русия срещу Украйна – предизвикателства пред вътрешната сигурност на ЕС“ вътрешният министър изрази позиция, че стратегическите и оперативни мерки, прилагани в рамките на диалога към момента са ефективни. България приветства готовността на Украйна за засилване на взаимодействието и обмена на информация с държавите членки и европейските агенции. Министър Стоянов предложи да бъдат изведени като приоритет заплахите в киберпространството, хибридните атаки и дезинформацията.

Друга тема в рамките на неформалното заседание беше достъпът на полицията до електронни комуникации и дигитални данни като предпоставка за правоприлагане и необходимостта от ефективна правна рамка. Министър Стоянов заяви последователната подкрепа на България за приемането на нова правна рамка на ЕС, която да регламентира един балансиран, пропорционален, унифициран и съобразен с решенията на Съда на ЕС подход за събиране и обработка на данни.

„Така ще се преодолеят различията в националните законодателства и ще се осигурят единни стандарти за използване на този полезен инструмент в борбата с престъпността“, заключи той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments