Министър Иванов: Твърде вероятно е да има промени в ръководството на „Напоителни системи“

0
32
Иван Иванов
Иван Иванов. Снимка: Скрийншот от видео на "БНТ"

Най-вероятно ще има промени в ръководството на „Напоителни системи“ и то в най-кратки срокове, коментира земеделският министър Иван Иванов в ефира на „bTV“. Той разкри, че има и диалог със синдикатите, които са поставили условията си и на които заплатите не са били вдигани от години.

„Инженери работят буквално на 600-700 лева заплата. Трудно могат да се задържат, да останат там. Трябва да намерим и с тях баланса по отношение на заплащането. Доста предизвикателства има.“

Според министър Иванов, когато дружеството не е здраво, то не е в състояние да управлява парите по прозрачен начин. По думите му предстоят структурни промени, ще се вземат нужните мерки, като екипът на ресорното министерство работи в тази посока – да открие добър мениджмънт, който да изправи на крака Напоителното дружество, „защото там са предвидени освен тези 107 млн., които са в момента обект на проверка, начинът, по който са договаряни, също така има и възможност по Плана за възстановяване и устойчивост там да се инвестират средства и в стратегическия план, който е за следващия програмен период 2023 – 2027 година да бъдат инвестирани средства“.

Министър Иванов направи коментар и за дефицита и високата цена на дървесината за огрев. Той разкри, че сега се анализира каква е тежестта на износа на дървесина към трети страни, тази, която не е вътрешнообщностна. В случай, че процентът е голям и има отражение върху крайната цена за крайния потребител, ще бъде наложен мораториум на износа на дървесина за огрев. Земеделският министър си обяснява поскъпването с прекаленото търсена и със спекулата между посредниците, купуващи дървесината от горските дружества, и я предоставят на крайния клиент.

Иванов очаква докладите и конкретни мерки в петък. Целта е до края на февруари да се определи крайна дата, в която да бъде постигната цена. Той смята, че тя може да бъде нормализирана още през януари.

„Има обективен елемент в поскъпването на цената на дървесината заради поскъпването на горивата, защото това са допълнителни разходи, но не би трябвало да са такова голямо перо.“

Най-големият проблем в земеделието у нас е дисбалансът в разпределението на парите, както националните, така и европейските, между различните сектори, заяви още министърът. По думите му неслучайно в коалиционното споразумение пише, че трябва да се сложи таван на плащанията към земеделските производители, за да могат по-голям обем средства да имат достъп до тези малки и средни земеделски стопани.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments