Марсоходът на НАСА: Роботът Perseverance каца плахо на Червената планета

0
186
Марсоход.
Снимка: Пиксабей

Моментът на истината за марсохода Perseverance (бел. ред. „постоянство“ от англ. език) на американската космическа агенция настъпи, пише “BBC”. Шестколесният робот бързо се приближава до Марс след 7-месечно 470-милионно-километрово пътуване от Земята, което несъмнено се оказва най-предизвикателната част от неговата мисия. Трябва да акостира безопасно на Червената планета – задача, която е объркала толкова много космически кораби в миналото.

Но ако случая на Perseverance е успешен, то има невероятна възможност той да открие признаци от миналия живот на Марс.

Никога научна мисия не е ходила на планетата с толкова сложен набор от инструменти и никога не е бил насочван робот към толкова обещаващо място. Кратерът Jezero, предвидената зона за кацане, носи всички отличителни белези в сателитните изображения, че някога е бил гигантско езеро. А там, където е имало изобилие от вода, може би е имало и видове.

Ключови срокове за кацане на Perseverance:

  • Контакт с атмосферата: 20:48 GMT
  • Разгъване на парашут: 20:52 GMT
  • Моторно спускане: 20:54 GMT
  • Спускане на колелата надолу: 20:55 GMT

Perseverance ще пресява и пробива в утайките, за да търси следи от древна микробна дейност. Най-благоприятните примери ще бъдат пакетирани за връщане на Земята от по-късни мисии. Мат Уолъс от НАСА, който е заместник-мениджър на проекта за Perseverance споделя:

“Преди да успеем да започнем тази повърхностна мисия, трябва да кацнем на Марс и това винаги е предизвикателство.”

“Това е една от най-трудните маневри, които правим в космическата си работа. Почти 50% от космическите кораби, изпратени на повърхността на Марс, са се провалили, така че знаем, че задачата ни да слезем безопасно в Jezero е напечена.”

Perseverance е на път да навлезе в атмосферата на Марс късно в четвъртък (GMT). Роботът ще се потопи в разредения въздух с повече от 20 000 км/час и ще трябва да намали скоростта си до почти пешеходно темпо, докато достигне повърхността – плашеща перспектива, която инженерите на НАСА на шега наричат ​​”седемте критични минути”.

Защитната капсула на робота ще свърши по-голямата част от работата по обиране на скоростта по време на кацане, но свръхзвуков парашут и ракетен реактивен пакет, или т. нар. “Небесен кран”, ще са необходими за последните три минути на спиране и поставяне на повърхността.

Много са трудностите при осъществяването на мисии на Марс и е вярно, че много от тях са се провалили. Статистиката обаче всъщност благоприятства Perseverance. От 14 опита за кацане на планетата, осем са успешни – всички те американски роботи. Наистина, НАСА е сгрешила само веднъж, през далечната 1999 г.

Инженерите ще следят процедурите за контрол на мисията в лабораторията за реактивно задвижване в Пасадена, Калифорния. Телеметрията от марсохода по време на спускането му ще бъде предавана от прелитащ спътник – Mars Reconnaissance Orbiter. Екипът ще слуша и поредица от тонове с ниско ниво на данни, които се връщат директно от самия робот.

Сигнал, потвърждаващ самото кацане, трябва да пристигне на Земята в 20:55 GMT. С късмет дори можехме да разглеждаме първите снимки от Jezero само няколко минути след това.

Защо кратерът Jezero е толкова интересен?

Jezero е кръстен на град в Босна и Херцеговина. В някои славянски езици думата „Jezero“ означава също „езеро“ – което трябва да обясни очарованието от избирането на тази дума.

Този феномен с дълбочина 500 метра някога е бил пълен с огромни количества вода, които са се вливали през западната стена, за да се срещнат на дъното на кратера. Там, където водата навлиза, тя дори отлага утайки, за да образува делта. Perseverance ще се опита да кацне до това място.

Jezero притежава множество видове скали, включително глинени и карбонатни, които имат потенциала да запазят вида на органичните молекули, които намекват за отминалото съществуване на живот там.

Особено примамлив е „пръстенът на ваната“ от утайки, разположени на брега на древното езеро. Тук Perseverance може да намери онова, което на Земята се нарича строматолити. Д-р Бриони Хорган от научния екип на университета Пардю в Западна Лафайет, Индиана, обяснява:

“В някои езера можете да получите микробни остатъци и карбонати, които си взаимодействат, за да образуват тези големи структури, тези големи наслоени могили.”

“Ако видим нещо подобно на структурата в Jezero, ще направим визуализация, за да го проучим, защото това може да бъде свещеният Граал на астробиологията на Марс, каза тя пред BBC News.

Докато учените ще бъдат погълнати от това какви видове скали има на Jezero и какво тяхната химия може да ни разкаже за миналия живот на Марс, обществеността може просто да се загуби в усещането за преживяване на друга планета с безпрецедентни подробности. Марсоходът ще кацне с повече от 20 камери (четири са на крана Sky, който ще бъде изпратен да се разбие след кацането). Те работят с цветно проектиране. Някои могат да се мащабират. А също ще заснемат видео.

Освен това два микрофона слизат на повърхността. Ще чуем звука на вятъра, препускащ покрай марсохода, както и шума, който издават колелата на робота, докато издават хрущящ звук по скалистия терен.

Огромен интерес ще представлява експериментът с летене на мини хеликоптер, който е закрепен на Perseverance. Той ще бъде пуснат на повърхността изпод робота в седмиците след кацането и трябва да извърши поне пет кратки полета. Описва се като момент на “братя Райт” в друг свят.

Perseverance има първоначално финансиране от НАСА, за да работи за една марсова година (687 земни дни). По това време се очаква да се съберат няколко дузини пробити проби от скали в малки тръби, които ще останат на повърхността.

НАСА и Европейската космическа агенция (Esa) мислят по план за милиарди долари, за да вземат тези бутилки към края на десетилетието. Това ще бъде сложно начинание, включващо втори марсоход, ракета Марс и огромен сателит за доставка на материалите от Jezero до дома. Д-р Дейвид Паркър, директор по роботика и човешки космически полети в Esa, каза:

“Искаме да изпратим тези последващи мисии през 2026 г., за да можем да вземем пробите обратно на Земята през 2031 г.”

Пренареждането на проби е логичната – и необходима – следваща стъпка в изследването на Марс. Дори ако Perseverance открие нещо, което прилича на био наследство, почти сигурно е, че доказателствата ще бъдат оспорени – както обикновено се твърди за следите от древен живот тук на Земята. Следователно връщането на скалите за по-нататъшен, по-сложен анализ вероятно е единственият начин да бъдат доказани аргументите за съществуване на живот в миналото на Червената планета.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments