Мария Габриел поема ресор „Иновации и младеж“ в следващата ЕК

0
228
Мария Габриел
Снимка: ГЕРБ

Българският еврокомисар Мария Габриел получи ресор „Иновации и младеж“ в новата Европейска комисия, съобщи председателката й Урсула фон дер Лайен. В сегашния състав на Комисията сънародничката ни ръководи „Цифрова икономика и цифрово общество“, пише „БНР“.

Вчера станаха ясни 27-те еврокомисари, част от новия състав на ЕК. В него няма представители от Великобритания, защото се очаква страната да се оттегли от Европейския съюз на 31 октомври.

Румънката Рована Плумб получи ресор „Транспорт“, а гъркът Маргаритис Схинас ще отговаря за „Защита на нашия европейски начин на живот“, където влизат миграцията и отговорностите за защитата.

Дубравка Шуица от Хърватия ще бъде заместник-председател за демография и демокрация. Фил Хоган от Ирландия поема търговията, а френският комисар Силви Гулар – „Вътрешен пазар“, който обхваща дейности на бившия заместник-председател Андрус Ансип и на Мария Габриел.

Ресор „Икономика“ е взет от италианеца Паоло Джентилони, а „Бюджет и администрация“ от австриеца Йоханес Хан. Дидие Рейндерс от Белгия взема „Правосъдие“, докато Вера Йоурова от Чехия става заместник-председател за ценности и прозрачност.

Заместник-председателите за конкуренция, „Икономика, която работи за хората“ и климат ще бъдат съответно Маргрете Вестагер (Дания), Валдис Домбровскис (Латвия) и Франс Тимерманс (Холандия).

Ресорът „Земеделие“ се поема от поляка Януш Войчеховски, а унгарецът Ласло Трочани взима разширяването на Европейския съюз. Новият заместник-председател на междуинституционалните отношения ще бъде Марош Шефчович.

Илва Йохансон (Швеция) ще отговаря за вътрешните работи, докато Янез Ленарчич (Словения) ще се занимава с „Кризисното управление“.

„Здравеопазването“ е отредено за кипърката Стела Кириaкидес, а енергетиката на естонеца Кадри Симсон. Виргиниюс Синкявичюс (Литва) взима „Околна среда и океани“. „Кохезия и реформи“ отива при Елиза Ферейра от Португалия.

Предстои всеки един от еврокомисарите да бъде изслушан и ако няма възражения, Съветът на Европа ще може официално да назначи новата Комисия. След това Европейският парламент трябва да се съгласи за състава, в това число за председателя и върховния представител за външната политика.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments