Макрон: Присъединяването на Украйна към ЕС ще отнеме десетилетия

0
54
Еманюел Макрон. Снимка: wikimedia commons
Еманюел Макрон. Снимка: wikimedia commons

Приемането на Украйна в Европейския съюз /ЕС/ ще отнеме десетилетия, твърди френският президент Еманюел Макрон. По време на речта си пред парламента на ЕС в Страсбург, в замяна на това той предложи Украйна да се присъедини към „паралелна европейска общност„, докато чака решение за членството си в блока.

Това ще позволи на страните извън ЕС да се присъединят към европейската структура за сигурност по други начини, обясни още Макрон. Думите му бяха отправени в момент, когато в източната част на Донбас, където Русия се опитва да постигне значителни успехи, продължават ожесточени военни действия. Високопоставен служител на американската отбрана определи руските военни действия като „едноцифрен километричен напредък„, а украински лидер в Луганска област заяви, че в момента там се водят сериозни сражения.

Както е известно, Украйна започна процеса на кандидатстване за членство в ЕС през февруари тази година, четири дни след инвазията на Русия.

Всички знаем много добре, че процесът, който ще позволи на Украйна да се присъедини към ЕС, ще отнеме няколко години, вероятно няколко десетилетия.“, заяви Макрон, като добави: „Това е истината, освен ако не решим да понижим стандартите за присъединяване. И да преосмислим единството на нашата Европа.

Френският лидер заяви още, че вместо да се преустановят строгите критерии за членство в ЕС, за да се ускори кандидатстването на Украйна, трябва да се помисли за паралелна европейска общност. По негови думи това ще бъде начин за постигане на по-голяма стабилност за страните, които географски се намират в Европа и споделят общи ценности. Коментарите му бяха отправени малко след като председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че през юни изпълнителният орган на ЕС ще публикува първоначалното си становище по кандидатурата на Украйна за членство.

Вчера високопоставени лица от Киев потвърдиха, че Украйна е подала в Брюксел втората част от кандидатурата си за членство в ЕС. Преговорите за членство в ЕС обикновено отнемат години, като кандидатите трябва да докажат, че отговарят на множество критерии, сред които зачитане на демокрацията и върховенството на закона и достатъчно стабилна икономика. Президентът на Украйна Володимир Зеленски предложи на ЕС да използва специална процедура, за да предостави на Украйна незабавно членство в блока, но това не се случи.

По-късно вчера френският президент осъществи първото си посещение след преизбирането си в Берлин, където разговаря с германския канцлер Олаф Шолц относно реакцията на ЕС на руската инвазия в Украйна. По време на пресконференция преди срещата Шолц заяви, че агресивната война на Русия е направила сътрудничеството между Париж и Берлин още по-важно.

В момента ЕС се опитва да договори шести пакет от санкции срещу Русия, включително поетапна забрана за внос на петрол, с по-дълги отлагания за някои държави без излаз на море в Централна Европа. Унгария обаче отказва да подкрепи петролното ембарго, определяйки го като „атомна бомба“ за своята икономика. Вчера Урсула фон дер Лайен замина за Будапеща, за да се опита да намери изход от напрегнатата ситуация. След дискусиите тя заяви, че е бил постигнат напредък, но е необходима допълнителна работа.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments