Мачу Пикчу в Перу отваря отново, докато протестите се преместват в столицата

0
70
Мачу Пикчу. Перу.
Мачу Пикчу. Снимка: Пиксабей

Цитаделата на инките Мачу Пикчу ще бъде отворена отново в сряда, съобщиха перуански власти, предава „BBC“.

Обектът на световното наследство на ЮНЕСКО, който се посещава от хиляди туристи на ден, беше затворен преди над 3 седмици, тъй като антиправителствени протестиращи блокираха ключови пътища за достъп. Властите заявиха, че ще гарантират безопасността на древния паметник и транспортните връзки, водещи до него.

Протестите продължават в столицата Лима и други региони на юг.

Туризмът е ключов за икономиката на Перу и загубите, причинени от продължаващата политическа криза, се оценяват на повече от 6 милиона долара (5 милиона британски лири). Влаковите услуги до Мачу Пикчу бяха възобновени миналата седмица с ограничено обслужване. Те бяха спрени, след като протестиращи поставиха камъни по линията.

Докато ситуацията около древното светилище високо в Андите се отпусна донякъде, други региони продължават да страдат от големи смущения. Политическата криза избухна на 7 декември, когато тогавашният президент Педро Кастило се опита да разпусне Конгреса, преди той да успее да проведе гласуване дали да го отстрани.

Конгресът се противопостави на президента и пристъпи към неговия импийчмънт, като отстрани Кастило от поста и положи клетва в неговия вицепрезидент Дина Болуарте като нов лидер на страната.

Първоначално Болуарте декларира, че ще изкара целия президентски мандат, започнат от Кастило – до юли 2026 г. Но с бурните протести, обхванати страната, тя призова законодателите да продължат изборите. Конгресът се съгласи да го премести за април 2024 г., но тази отстъпка не успя да потуши протестите, които се превърнаха в смъртоносни.

От началото на кризата 60 души са били убити при сблъсъци между силите за сигурност и демонстранти, според офиса на омбудсмана на Перу. Президентът Болуарте се опита да убеди Конгреса да се подчини на исканията на протестиращите изборите да се проведат още по-рано, но дълбоко разделеният законодателен орган досега отказва.

Междувременно гневът по улиците расте, като мнозина настояват за незабавна оставка на Болуарте и нови избори за президент и Конгрес тази година. Някои искат и конституционна реформа.

След като някои от протестите се преместиха в центъра на политическата власт в Лима, местните власти забраниха събиранията на няколко от главните площади в града. Във вторник президентът Болуарте удължи с още 30 дни извънредното положение в столицата, провинция Каляо и главните магистрали в страната.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments