Литиева мина в щата Невада разпали обвинения в „зелен колониализъм“

0
54
Работник в района
Работник в района "Thacker Pass". Снимка: Lithium Americas, Facebook

Във високата пустиня на щата Невада близо до границата с Орегон се намира огромно находище на литий – метал, който е от съществено значение за производството на батерии за електрически автомобили, предаде „BBC”.

Президентът на САЩ Джо Байдън неотдавна обяви, че трябва да бъдат предприети усилени дейности по извличането на метала от земните недра. Малко след това обаче стана ясно, тази идея е довела до разединяването на общности, които обикновено са от една и съща страна в политическите спорове. Природозащитниците и местното население не могат да се споразумеят  относно това дали новият стремеж за експлоатация на това „бяло злато“ трябва да бъде подкрепен, или да му се противопоставят яростно.

„Цялата общност на природозащитниците е разединена по този въпрос,“, твърди Глен Милър, който е бил член на борда на местната екологична благотворителна организация „Great Basin Resource Watch“, която се противопоставя на добива.

През март работници, които извършват изкопни дейности, достигнаха зашеметяващо красив район, наречен Thacker Pass, разположен на 4000 фута (1219 метра) над морското равнище. В тази местност е има останки от древен вулкан, обградени от безлюдни планински върхове. След дългогодишни съдебни битки компанията „Lithium Americas“ най-накрая печели търга за добив в този район.

Байдън изрично заяви, че има стремеж САЩ да бъдат световен лидер в производството на електрически автомобили, следователно желае литият, който е ключов за производството им, да се добива именно там. Миналата година президентът коментира, че Америка трябва да внася „близо 100 %“ от своя литий от страни като Австралия, Чили и Китай. Някои природозащитници обаче твърдят, че добивът на повече литий е погрешен подход.

Разединени позиции

„Минните дейности всъщност са много вредни за околната среда. И трябва да бъдем много внимателни как разрешаваме тези дейности. Можем да намалим търсенето на полезни изкопаеми, като просто променим навиците си. Едно от нещата, за които съм наистина загрижен, е, че губим възможността да направим други неща за справяне с климатичните промени,“, предупреди Джон Хадър, който е начело на организацията „Great Basin Resource Watch“.

Този спорен въпрос е довел до остри противоречия във въпросната организация. Миналата година Глен Милър е подал оставка от нейния управителен съвет, след като се обяви в подкрепа на мината.

„Просто смятам, че изменението на климата е особено важно, но литият е изключително важен за електрифицирането на транспортната индустрия,“, споделя той.

Тим Кроули, вицепрезидент по управленските въпроси в „Lithium Americas“, изтъква, че смята себе си за природозащитник. Въпреки това, през последните две десетилетия той е бил страстен поддръжник на минното дело в Невада и е влизал в много пререкания с природозащитници, които се противопоставят на минните проекти.

„Трябва да има повече литий“

Самата мина е все още в начален стадий на разработване. Предвидено е литият да се произвежда тук поне до 2026 г. и да бъде предназначен за компанията „General Motors“.

Опасението на местните хора обаче е, че тази мина е само началото на процеса по развитие на множество подобни дейности. По техни думи в района има много литий, като вече са налице няколко компании, които се надяват да придобият правото да го добиват. Кроули е доста откровен относно амбициите на „Lithium Americas“ в района.

„Трябва да има повече литий в Съединените щати, ако те искат да си бъдат самодостатъчни. Трябва да има повече разработки на терена“, твърди Кроули.

Ако това действително се случи, целият район, известен със своята зашеметяваща природна красота, може да бъде „осквернен“ от литиеви мини, макар че се твърди, че всичко това е в името на спасяването на планетата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments