Лидерите на ЕС ще подкрепят Украйна като кандидат на срещата на върха в Брюксел

0
32
Украйн и ЕС - знамена.
Украйн и ЕС - знамена. Снимка: Пиксабей

Украйна трябва да бъде одобрена като кандидат за членство в Европейския съюз /ЕС/ на среща на върха в Брюксел днес, след като Европейската комисия даде зелена светлина това да се случи, предава „BBC“.

Украйна кандидатства дни след руската инвазия през февруари и оттогава процесът се движи с рекордна скорост. Нейният посланик в ЕС заяви пред „BBC“, че това ще бъде психологически тласък за украинците. Всеволод Ченцов обаче призна, че „истинската интеграция може да започне, едва когато войната приключи.

Статутът на кандидат е първата официална стъпка към членство в ЕС и Франция изрази позиция тази седмица, че има „пълен консенсус“ относно Украйна. Но може да отнеме много години, за да се присъедините страната и няма гаранция за успех.

Страните от Западните Балкани Албания, Северна Македония, Черна гора и Сърбия са страни-кандидатки от години, при някои от тях – повече от десетилетие. Босна и Херцеговина кандидатства през 2016 г., но все още не е успяла да стане член.

Лидерите на ЕС също се срещат с колегите си от Западните Балкани в четвъртък сутринта, преди главната среща на върха, за да „надграждат върху съществуващите тесни връзки, но се очаква дискусиите да бъдат трудни. Някои държави членки настояват Босна да получи статут на кандидат, въпреки че това не се планира да се случи. Въпреки това има надежди Северна Македония и Албания да постигнат напредък.

„Защо се налага да чакаме?

„Не приемаме идеята за опашката“

Това заяви пратеникът на Украйна пред „BBC“, твърдейки, че нетърпението на Киев може да даде пример на други държави.

„Всяка държава има своя пътна карта, има своя път. И ако има политическа воля, ако има подкрепа от обществото и бизнес представителите да продължим напред за осъществяване на реформата по смел и бърз начин, защо трябва да чакаме?“

Заявлението на Молдова също се препоръчва за условно одобрение, докато Грузия се очаква да бъде отхвърлена, въпреки че Европейската комисия каза, че страната може да принадлежи към Европейския съюз в „точния момент“. Повече от 100 000 души присъстваха на митинг в понеделник вечерта в грузинската столица, призовавайки за статут на кандидат.

Няколко държави от ЕС се съгласиха да подкрепят кандидатурата на Украйна, при условие че са приложени условия, преди да започнат преговорите за присъединяване, включително съдебни и антикорупционни реформи.

Ченцов настоя, че някои реформи могат да се осъществят, дори когато страната е във война и не контролира цялата си територия.

„Не започваме от нулата“, настоява той, посочвайки работата, извършена след подписването на споразумение за асоцииране между ЕС и Украйна през 2014 г. Но би било „логично“ да се извършат по-големи реформи, след като ситуацията на място стане по-стабилна , добави той.

Някои дипломати от ЕС преди това изразиха опасения, че предоставянето на статут на кандидат може да даде на Украйна фалшива надежда.

През май френският президент Еманюел Макрон изтъкна, че перспективата за членство е отнела десетилетия, а генералният секретар на НАТО предупреди, че конфликтът може да продължи години. Ченцов обаче е на мнение, че никой не притежава кристална топка и чувства, че има воля „да помогне на Украйна да стигне до там“.

План на Макрон за по-широката европейска общност

Освен че ще решат кои държави трябва да получат статут на кандидатки, лидерите на ЕС ще обсъдят и продоволствената сигурност в светлината на руската блокада на украинските пристанища, която бива осъдена от върховния представител на ЕС за външната политика тази седмица като военно престъпление. И те ще оценят предложението на президента Макрон за по-широка „европейска политическа общност.

Според проект за заключения от срещата на върха, видян от BBC, целта ще бъде „да се насърчи политически диалог и сътрудничество за решаване на въпроси от общ интерес, за да се засили сигурността, стабилността и просперитета на европейския континент“.

Френският лидер предположи, че общността може да включва страни, които чакат да се присъединят към ЕС, като Украйна и държавите от Западните Балкани, или дори тези, които са напуснали, които в момента ще включват само Обединеното кралство. Редица дипломати от ЕС обаче отхвърлиха идеята като полуготова. Обединеното кралство напусна Европейския съюз през 2020 г.

Украинският посланик не отхвърли идеята безучастно, като направи следния коментар:

„Вероятно ще бъде нещо, което трябва да се обмисли за ЕС, за присъединяване на Обединеното кралство и можем да седнем на една маса заедно с ЕС, Украйна и Обединеното кралство.“

Министърът на външните работи на Обединеното кралство Лиз Тръс е на мнение, че предпочита да надгражда съществуващите структури като Г-7 и НАТО.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments