Лекарства за Европа, но при какви условия?

0
107
Лекарства
Лекарства. Снимка: Pixabay

Европейският парламент одобри в пленарна зала своята позиция на първо четене по две предложения на Европейската комисия за преразглеждане на фармацевтичното законодателство на ЕС – т.нар. „Законодателен пакет в областта на фармацевтичните продукти в Европа“.

Инициативата на Комисията цели да направи лекарствата по-достъпни, да подобри сигурността на доставките и да засили привлекателността на фармацевтичната индустрия на ЕС чрез насърчаване на научните изследвания и иновациите.

Ключовите промени, предложени в текста се оказаха изключително противоречиви и доведоха до интензивни преговори между политическите групи през последните четири месеца, с цел процесът да приключи успешно преди края на деветия мандат на Европарламента. Идеята на всички участници беше една – европейските граждани да имат сигурен достъп до най-новите лекарства, но инструментите за постигането ѝ в голяма степен се различаваха. В крайна сметка беше постигнат широк компромис, който се стреми да приложи мерки за осигуряване на лекарства за Европа без да създава неблагоприятна среда за фармацевтичните предприятия на континента.

В качеството си на докладчик в сянка, българският представител Андрей Слабаков от групата на ЕКР (Европейски консерватори и реформисти) се противопостави на предложенията, които драстично намаляват правото на интелектуална собственост и стимулите за пускане на пазара на нови лекарства, защото това би направило европейския пазар непривлекателен. Евродепутатът подкрепи по-бързият и лесен достъп на генерични лекарства до пазара и гаранцията за по-голяма сигурност на доставките, с цел предотвратяване на бъдещи ситуации с недостиг на лекарства.

Слабаков постави редките болести в центъра на своя подход към законодателния пакет.

„Всички искаме евтино лечение. Ключовата дума е баланс. Правилният подход е да предоставим стимули, които да окуражат производството на нови лекарства, и по-бързият достъп до тях. Това засяга особено много хората с редки болести. В България те са изключително малко като процент от населението, но заслужават техните нужди да бъдат посрещнати“, заяви евродепутатът.

Следващата стъпка на Европейският парламент е да упълномощи докладчиците по законодателният пакет за водене на неформални преговори с Европейската комисия и Съвета на ЕС – т.н. „триалог“, който се стреми да постигне компромис между позициите на трите институции и да осигури по-гладко приемане на законите в ЕС. Това ще се случи след влизането в длъжност на новите евродепутати за десетия мандат на Европейския парламент. Европейските избори са насрочени на 9 юни 2024 г.

ЕП ще преразгледа регулациите в областта на фармацевтиката, за да осигури по-добра достъпност на лекарства

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments