КТ „Подкрепа“: Минималните осигурителни доходи трябва да се увеличат с 27%

0
29
Работник
Работник. Снимка: Pixabay

Минималните осигурителни доходи да се увеличат с 27%. Това поискаха от КТ „Подкрепа“. От синдиката обвиниха работодателските организации, че възпрепятстват преговорите и заради тях такива не се провеждали през последните няколко години. Така увеличението на минималната осигурителни доходи се правело само по административен ред и като резултат от нарастването на минималната работна заплата. 

Вследствие на това 76% от минималните осигурителни доходи /МОД/ са на равнището на минималната работна заплата. Понастоящем МОД нито диференцират различните икономически дейности и квалификационни групи професии, нито спомагат за осветляване на икономиката, посочиха от КТ „Подкрепа“.

От синдиката са анализирали данните за средния осигурителен доход, като са проверили каква част от икономическите дейности попадат в обхвата на минималната работна заплата. Така през 2016 г. – МРЗ е 420 лв.; горната граница за целите на нашия анализ е 504 лв.

Две икономически групи попадат между двете величини по отношение на средния осигурителен доход в тях:

 – икон. дейности код 55, 56, 79 Хотелиерство; Ресторантьорство; Туристическа агентска и операторска дейност; други дейности, свързани с пътувания и резервации
 – икон. дейност код 80 Дейности по охрана и разследване

2021 г. – МРЗ е 650 лв.; горната граница за целите на нашия анализ е 780 лв.
Шест икономически групи попадат между двете величини по отношение на средния осигурителен доход в тях:

 – код КИД-2008 1.49 Отглеждане на други животни;
 – код КИД-2008 14 без 14.3 Производство на облекло;
 – код КИД-2008 15 Обработка на кожи, производство на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм;
 – код КИД-2008 16 Производство на дървен материал и изделия от дървен материал и корк, без мебели; производство на изделия от слама и материали за плетене;
 – код КИД-2008 55,56 Хотелиерство; Ресторантьорство;
 – код КИД-2008 80 Дейности по охрана и разследване.

Фактическото замразяване на МОД, видно от тези данни, води до сближаване на реалния осигурителен доход както между професиите, така и между икономическите дейности. В посока надолу. Невъзможността за провеждане на преговори между социалните партньори, поради бойкот на работодателските организации, води до тежки дефицити в осигурителните фондове, подценяване на българския работник и служител и отлив на млади специалисти към чужбина.

КТ „Подкрепа“ заяви още, че тези разрушителни за българската икономика и общество процеси трябва да бъдат прекратени, като минималните осигурителни доходи за всички икономически дейности и професии се увеличат административно минимум с ръста на минималната работна заплата през последните три години – 27%.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments