Кризата в Украйна: Геополитическият пъзел на Владимир Путин

0
18
Владимир Путин, Давос, 2009 г. Снимка: wikimedia commons
Президент на Русия Владимир Путин. Снимка: wikimedia commons

Опитвали ли сте някога да направите прободен трион, в който липсват половината парчета? Това е разочароващо. Това е объркващо. Никога не виждате пълната картина. Това пише “BBC” и допълва: Добре дошли в света на политиката на Кремъл! Да сме озадачени какво мисли и планира Владимир Путин е меко казано предизвикателство. Така го харесва Кремъл: да кара всички да гадаят. Какъв е планът на президента Путин за Украйна? Москва подготвя ли пълномащабна инвазия? По-ограничена операция? Или дрънкането на сабята е просто ходене по ръба, принудителна дипломация (в най-голямата си степен)?

Геополитическият пъзел е непълен. Частите от пъзела, които имаме, предизвикват безпокойство на Запад:

  • Около 100 000 руски войници се струпаха близо до границата с Украйна
  • Поредицата от военни учения Москва започна на сушата и в морето
  • Предстоящи беларуско-руски военни учения

Кремъл издава искания, за които със сигурност е знаел, че САЩ ще отхвърлят (като забрана за присъединяване на Украйна към НАТО, прекратяване на военната дейност на НАТО в Източна Европа). 

Твърдението на президента Путин, че руснаците и украинците са „един народ, едно цяло“

Вашингтон отговори писмено на исканията на Москва за сигурност. Кремъл казва, че ще анализира реакцията на Америка. Междувременно тежките разговори продължават. Евгений Попов казва:

„Не поставяйте инфраструктура на НАТО на украинска територия. Ние молим нашите „партньори“ в страните от НАТО да се махат. Махнете се от нашите граници. Махнете се от постсъветските страни, защото това е заплаха за руския народ.

Попов, който води токшоу по държавната телевизия, също е депутат от партията на властта Единна Русия. Той предупреждава, че „времето изтича“ и допълва:

Трябва да вземете решение. Бързо.

В противен случай това ще бъде изключително опасна реакция за целия свят. Някои западни представители казаха, че Русия няма топки. Момчета, наистина ли искате да го видите?

Публично руските официални лица настояват, че НАТО представлява опасност за националната сигурност на Русия. Аз съм скептичен. Трудно ми е да повярвам, че Москва наистина вижда, че алиансът е заплаха, продължава той.

Само 6% от границите на Русия се докосват до страните от НАТО; Кремъл има добри отношения с някои членове на НАТО, като Италия и Унгария; Дори продаде оръжейни системи на Турция, членка на НАТО. И имайте предвид, че НАТО (под формата на Норвегия) е на границата на Русия повече от 70 години. Освен това няма никакви признаци Украйна, Грузия или други бивши съветски държави да бъдат приети в НАТО в близко бъдеще.

И така, защо Кремъл се фокусира върху алианса на НАТО?

Отчасти по вътрешни причини: да накарат руския народ да се обедини срещу предполагаем външен враг. Но също така, може би, като извинение да използваме този момент, за да прекроим европейския ред за сигурност в полза на Москва; А и да възстанови сферата на влияние на Русия и да се опита да пренапише резултатите от Студената война. Андрей Кортунов, генерален директор на Руския съвет по международни отношения, мисли -резервоар, свързан с властите, смята:

„Путин вярва, че Западът е използвал руската слабост през 90-те години на миналия век, че Русия не е била третирана справедливо и не е получила заслуженото. Той иска да промени това.

Аргументът му е много прост. Сега балансът на силите се е променил, това вече не е еднополюсен свят, центриран в Запада. Трябва да ни изслушате и да вземете сериозно нашите опасения.

И така, каква ще бъде следващата стъпка на Москва?

Без всички парчета от мозайката можем само да гадаем. Може да зависи от това дали предложението на Америка да преговаря с Русия по някои аспекти на европейската сигурност ще бъде достатъчно, за да удовлетвори Владимир Путин. Ако не е така, ако лидерът на Кремъл е решен да демонтира сегашната европейска архитектура за сигурност, е възможна военна конфронтация и дългосрочни търкания между Изтока и Запада.

„Надявам се, че Путин ще бъде доволен от това, което е постигнал досега“, казва Кортунов.

„Мисля, че до известна степен той успя. Той наложи диалог на Запада. Така че той може да твърди, че мисията му е изпълнена; че запазването на напрежението на украинската граница му помогна да насърчи Запада да разгледа руските предложения.

Но той може да има различна интерпретация. Той може да каже, че Западът се опитва да въвлече Русия в безкрайни и безсмислени преговори и че западното проникване в Украйна ще продължи.

Вътрешно обаче руското общество не желае голяма война на прага си. Руснаците не желаят да участват в голяма военна операция в Украйна“, добавя Кортунов.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments