Криза в Обединеното кралство: Става ясно кой ще наследи Борис Джонсън

0
26
Риши Сунак
Министър Риши Сунак. Снимка: Фейсбук

Британците ще разберат по-късно днес кой ще бъде следващият им министър-председател, тъй като страната е изправена пред надвиснала икономическа и хуманитарна криза, почти 2 месеца след като досегашният Борис Джонсън се оттегли след серия от скандали, предава „CNN“.

Приблизително в 12:30 часа местно време управляващата Консервативна партия ще обяви резултатите от изборите за лидер на партията, в които двамата претенденти във финалния кръг – външната министърка Лиз Тръс и бившият финансов министър Риши Сунак остро разкритикуваха плановете си. Тръс, знакова фигура на британската консервативна десница, която е привърженик на идеята за ниски данъци, е сериозният опонент, спряган да победи Сунак.

Победителят в надпреварата, като лидер на най-голямата партия в Камарата на общините, ще поеме поста министър-председател до следващите общи избори, които трябва да се проведат до декември 2024 г. Този, който победи, вероятно ще присъства утре на среща с кралица Елизабет II, за да получи покана за съставяне на правителство. Обикновено приемът се провежда в Бъкингамския дворец, но 96-годишната кралица се намира в шотландската си резиденция „Балморал“ и за първи път по време на управлението си ще приеме Джонсън и неговия наследник там.

До момента Тръс е категоричен фаворит за спечелване на най-много гласове сред членовете на Консервативната партия в изборите за лидер. Въпреки че през 2016 г. гласува за оставане на страната в Европейския съюз, Тръс се оказа предпочитаният кандидат на по-голямата част от подкрепящите идеята за в Брекзит в редиците на нейната партия.

Критиците я обвиняват, че върти политически игри по отношение на Брекзит, заемайки твърда позиция в циничен опит да спечели повече подкрепа. Те изтъкват факта, че политиката на Тръс е еволюирала от антимонархистка, подкрепяща легализирането на наркотиците, до олицетворение на дясното крило на Консервативната партия. Платформата на кампанията на Тръс акцентира върху много наболели теми, сред които твърда линия срещу ЕС по отношение на Брекзит и намаляването на данъците като основно решение на кризата, свързана с разходите за живот.

За разлика от Тръс, Сунак гласува за напускане на ЕС през 2016 г., като многократно даваше обещания да премахне напълно регулациите на ЕС. В първите дни на кампанията си той разкритикува плановете на Тръс за намаляване на данъците, въпреки че до известна степен последва нейния пример. В началото на пандемията от COVID-19 Сунак получи похвали за това, че е използвал държавни средства, за да помогне на хората, които са загубили работата си или не са могли да спасят бизнеса си в ситуация на криза. Малко след това обаче му беше наложена глоба за това, че е посетил тайно парти с тогавашния премиер Джонсън по време на един от строгите локдауни. Наред с това, той беше разследван и във връзка с  данъчните разпоредби на съпругата му Акшата Мурти, дъщеря на индийски милиардер.

Предстои труден път

Какъвто и да е резултатът, Сунак или Тръс ще поемат управлението на консервативно правителство, което понастоящем е изправено пред множество кризи. Освен с кризата, свързана с разходите за живот, следващият министър-лидер трябва да се справи адекватно и с хаоса в обществени услуги и предстоящата зима, която несъмнено ще бъде белязана от стачки. Новият лидер на нацията ще трябва да докаже, че консерваторите заслужават да спечелят исторически пети мандат на следващите общи избори.

През юли инфлацията в Обединеното кралство се повиши над 10% за първи път от 40 години насам, което се дължи главно на рязкото поскъпване на електроенергията, храните и горивата в условията на руската инвазия в Украйна. Според Английската централна банка до края на годината инфлацията ще се покачи до 13%. Централната банка също така прогнозира, че Обединеното кралство ще навлезе в рецесия преди края на годината. Що се отнася до влиянието на това върху лидерската надпревара, анализаторите са скептични, че политиката на някой от кандидатите ще помогне. Миналия месец от Института за фискални изследвания, независима изследователска група, обявиха, че претендентите за лидерския пост, които обещават намаляване на данъците и по-малки държавни разходи, трябва да признаят тази още по-голяма от обичайното несигурност в областта на публичните финанси.

Над новото правителство несъмнено ще тегне дългата сянка на Борис Джонсън, който напусна поста си като крайно непопулярен министър-председател, чиито погрешни стъпки доведоха до рязък спад в одобрението за Консервативната партия. Дали Джонсън ще остане в политиката занапред, все още не е известно. Възможно е той да бъде принуден да подаде оставка като член на парламента, след като специална комисия на Камарата на общините се произнесе по разследването на скандала „Партигейт“ и по-конкретно дали Джонсън съзнателно е подвел парламента. По-рано той заяви, че на територията на Даунинг стрийт не са били нарушени никакви разпоредби.

Независимо от това Джонсън несъмнено ще остане високопоставена фигура. Има голяма вероятност той да се върне към медийната си кариера на журналист и телевизионен водещ, въпреки че накърняването на репутацията му по време на мандата означава, че подкрепата спрямо него е силно ограничена в сравнение с тази, на която се радваше преди години. Експертите смятат, че както Тръс, така и Сунак, трудно ще се дистанцират от неговото политическо наследство. Тръс е спрягана за кандидата, който отразява до голяма степен линията на управление на Джонсън, докато Сунак, въпреки че подаде оставка от кабинета на Джонсън и предизвика свалянето на премиера, беше негов финансов министър по време на пандемията и все още е тясно свързан с Джонсън.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments