Кой трябва да издава сертификата за ваксинация срещу COVID-19?

0
155
Сертификат за ваксинация
Сертификат за ваксинация. Снимка: Искра.бг

Всички хора разчитат на сертификата за ваксинация срещу COVID-19 за по-голяма свобода при пътуване. Оказва се, че има проблем при издаването му след получаването на двете дози от даден препарат. Макар че принципът е, който е имунизирал, той трябва да го издаде, предадоха от „Dnes.bg“.

Дълги опашки от желаещи да се ваксинират се извиваха пред ваксинационните пунктове, когото имаше „зелени коридори“. Това беше шансът хората да са имунизирани, защото за личните лекари тогава нямаше дози. Проблемът е там, че за издаването на ваксинационния сертификат пак се разчита на общопрактикуващите лекари. По този начин отново се прехвърля отговорността върху личните лекари, въпреки че с анекс към Националния рамков договор беше записано, че където се постави ваксинацията, оттам трябва да се издаде и документът.

Ако човек си поиска след втората доза да му се разпечата, то тогава и от ваксинационния център са длъжни да го издадат. Само че оттам отказват да го издадат и препращат имунизираните при личния лекар. Това означава, че джипитата пак са натоварени с допълнителна информация, въпреки че не те поставят ваксината. От друга страна личният лекар е в пълното си право да откаже издаването на сертификата.

По принцип българските гражданите трябва да могат да получат достъп до ваксинационния си сертификат и в дигитален вид на сайта на Националната здравноосигурителна система. За целта обаче те трябва да разполагат със свой квалифициран електронен подпис, какъвто повечето от тях в момента нямат. От Министерство на здравеопазването заявяват:

„Българският сертификат за поставена ваксина срещу COVID-19 отговаря на изискванията на държавите – членки на Европейския съюз, като е надграден с QR код, позволяващ достъп от всяка точка на света“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments