Костадин Костадинов пред Искра.бг: Болниците не трябва да бъдат търговски дружества!

2
5799
Болница
Болница. Снимка: Pixabay

Болниците не трябва да бъдат търговски дружества. Това мнение изрази в интервю за Искра.бг Костадин Костадинов, който е главен асистент в Медицинския университет в Пловдив. 

„Това би премахнало финансовите моменти и залъгалките в моделите, които се използват“, подчерта той. 

На въпрос на Искра.бг какво би станало с частните болници в този случай, Костадинов обясни, че и в момента те боравят с публичен финансов ресурс и в България няма частни болници, които да се издържат единствено от средства от здравни фондове и такива, заплатени от самите пациенти. 

„На Запад, разбирайки частна болница, в САЩ например, се говори за болница, в която пациентът и неговият застраховател основно участват в заплащането. Такива в България няма. Голяма част от тях боравят с публичен ресурс, с ресурса на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК“, посочи още Костадинов и даде пример с Великобритания:

„Във Великобритания голяма част от болниците все още са част от държавата. Тоест, тя ги финансира, бюджетира, управлява. Разбира се, идва моментът с дългите листи на чакащите и несправянето с голяма част от здравните проблеми. Според мен могат да бъдат управлявани болниците по този начин.“

Експертът бе категоричен, че той лично не е привърженик на одържавяването на лечебните заведения като модел, а говори по-скоро за държавна регулация. Така например, сключването на договор с НЗОК трябва да бъде под сериозен контрол, независимо от това дали става въпрос за държавна или частна болница. 

„Да не забравяме, че много частни лечебни заведения предлагат качествени медицински услуги, които са несравними с тези, които се предлагат в държавното здравеопазване“, подчерта още той. 

Според него те могат да продължат да съществуват под различни организационни форми. Костадинов посочи, че има различни чисто юридически форми, под които могат да оперират в здравеопазването.

Що се отнася до бюджета за сектора за следващата година, според Костадинов в него има заложени определени реформи, които са в правилната посока. Като пример той даде обвързването на заплащането на личните лекари с извършването на контролните прегледи на пациентите. 

На въпрос на Искра.бг дали одобряване преминаването от заплащане за клинични пътеки към диагностично свързани групи експертът обясни, че много държави, в които има подобен модел в момента се отказват от него и това е така, защото средствата, необходими за финансиране на здравеопазването, се повишават значително

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Бенцон
Бенцон
4 месеци по-рано

Основно образователната система не трябва да бъде търговски …ТЕЗГЯХ!!! ТОВА Е ПЪРВОСТЕПЕННА ЗАДАЧА, Д-Р КОСТАДИНОВ! НЕ НА БЮДЖЕТИРАНЕТО В ОБРАЗОВАТИЕТО – ПОРОЧНА, ПОРОЧНА СИСТЕМА ЗА СЛЕДВАНЕ НА УЧЕНИКА ОТ ОГРОМНИ СУМИ- БЕЗ ТИЩО ОБЩО С НЕГОВОТО ВЪЗПИТАНИЕ И ОБРАЗОВАНИЕ!!!!!!

Бенцон
Бенцон
4 месеци по-рано

Д-р Костадинов, на първо място трябва да е премахването на БЮДЖЕТИРАНЕТО В ОБРАЗОНАТИЕТО = КЛОАКА !!!!!