Косово: Сърбия се съгласява да премахне барикадите след съвместни дискусии

0
50
Косово
Косово. Снимка: Wikipedia

Напрежението между Сърбия и Косово изглежда е намаляло след решението за премахване на барикадите, блокиращи главния граничен пункт. Етническите сърби в Косово започнаха да издигат конструкциите на 10 декември в знак на протест срещу ареста на бивш полицай, предава „BBC“.

Решението за прекратяване на блокадата е било взето, след като протестиращите са провели късни дискусии с президента на Сърбия. Въпреки това, Александър Вучич предупреди, че недоверието сред сръбското малцинство в Косово остава високо. Той заяви още, че демонтирането на всички бариери може да отнеме дни.

Силите на реда в Косово съобщиха, че Мердаре, основният граничен пункт на Косово със Сърбия, е бил отворен отново, след като са били свалени загражденията от сръбска страна. Този ход е осъществен само няколко дни, след като сръбската армия заяви, че се намира в „най-висока степен на бойна готовност“ заради нарасналото напрежение с Прищина.

Косово, в което преобладаващото мнозинство са етнически албанци, се отдели от Сърбия след война през 1998-99 г. До ден днешен Сърбия не признава Косово като независима държава, както и живеещите там етнически сърби. След едностранното обявяване на независимостта на Косово през 2008 г. напрежението между Белград и Прищина до известна степен отслабна. През последните няколко месеца обаче то отново е особено изострено, като етническите сърби прекратиха всякакво сътрудничество с косовските власти. Поводът беше спор за регистрационните номера на автомобилите.

Правителството в Прищина поиска от етническите сърби да върнат издадените от Сърбия регистрационни табели на автомобилите, които те продължаваха да използват, и да ги заменят с табели, гласящи „Република Косово“. До изтичането на крайния срок обаче само няколко души изпълниха заповедта и планът на Прищина да наложи глоби на въздържалите се предизвика силно недоволство и масово подаване на оставка на етнически сърби, работещи в различни национални институции на Косово през ноември.

Опитите от страна на Европейския съюз, НАТО (чиито мироопазващи войски са разположени в Косово) и САЩ да посредничат за подобряване на ситуацията не доведоха до очаквания дипломатически пробив. По-рано този месец бившият полицейски служител Деян Пантич, който е етнически сърбин, беше арестуван по подозрение, че е нападнал косовските сили, което доведе до нова ескалация на напрежението. Вчера съдия в Косово разпореди Пантич да бъде освободен от ареста.

Коментирайки решението за демонтиране на барикадите министър-председателката на Сърбия Ана Бърнабич благодари по-рано днес на сърбите в Косово за това, че са „намерили сили да отговорят на бруталния терор и агресия“. Тя обаче допълни, че не смята, че премахването на барикадите ще означава край „провокациите“ от страна на косовския премиер Албин Курти.

Правителството в Прищина все още не коментирало официално премахването на пътните блокади. ЕС и САЩ заявиха, че са получили уверения от косовските власти, че срещу мирните протестиращи няма да бъдат предприети никакви правни действия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments