Коронавирус: Австралия призовава Г-20 да предприеме мерки относно “мокрите” пазари

0
211
Коронавирус
Снимка: Pixabay

Австралийското правителство призова страните членки на Г-20 да предприемат мерки относно “мокрите пазари“, наричайки ги “риск за човешкото здраве и екологичното равновесие”. Засега Австралия не претендира за забрани, но коментира, че експертите в страната допускат, че може да се наложи “преустановяване” дейността им, пише „BBC“.

Така наречените “мокрите пазари“ са изключително популярни в Азия, като предлагат разнообразие от прясна храна като месо и риба. На някои от тях се продава и дивеч, като се смята, че коронавирусът се е зародил именно на мокрия пазар в Ухан, където се продават живи екзотични и диви животни. На него могат да се открият лисици, вълчи палета, азиатски палмови цивети, констенурки и змии.

За какво призовава Австралия?

По време на среща между аграрните министри на страните членки на Г-20 австралийското правителство призова за провеждане на разследвания за дивеча, който се продава на въпросните пазари. Австралийският министър на земеделието Дейвид Литълпрауд коментира за „ABC“ в четвъртък, че предложените мерки не се отнасят за всички местни пазари.

“Мокри пазари като рибния пазар в Сидни са напълно безопасни”, коментира Литълпрауд.

“Но когато има търговия с дивеч и екзотични животни. се заформя и сериозен риск за човешкото здраве и биологичното равновесие с мащаби, на които вече станахме свидетели”.

“И в действителност дори и Китай обяви пред Световна организация за здраве на животните, че именно такива пазари най-вероятно са довели до избухването на пандемията от COVID-19”.

По думи на Литълпроуд австралийското правителство иска “първо факти”, но коментира, че: “Дори нашите ветеринарни експерти са на мнение, че мокрите пазари, на които се предлага дивеч и живи животни, най-вероятно ще трябва да бъдат затворени”.

Какъв рискът носят мокрите пазари?

Все още точният произход на коронавируса остава неизвестен, но фактите сочат, че най-вероятно се е пренесъл от диво животно. По думи на Световна организация за здраве на животните COVID-19 е “родствен” на вируси, които са характерни за семейството на подковоносовите прилепи.

Това води до теорията, че коронавирусът може да се е пренесъл директно от прилеп върху човек или чрез “междинен преносител”, като една от теориите е прехвърляне на вируса от прилеп върху мравояд, след което и върху човек. Вярва се, че коронавирусът “SARS” се е зародили при прилепите, след което е пренесен върху азиатски палмови цивети и след това върху човек.

Какво е предприето от Китай до момента?

През януари Китай наложи временна забрана за търговия с дивеч, както направи и по време на заразата с коронавируса “SARS” . Месец по-късно правителството “окончателно забрани търговията с дивеч”, както и “консумацията на дивечово месо с цел опазване на човешкия живот и здраве”. Въпреки мерките обаче има множество сведения, че дивеч продължава да се продава на мокри пазари в различни части на Китай.

Наскоро директорът на Световната Здравна Организация коментира, че всички световни правителства следва да “наложат стриктни забрани за търговията с дивечово месо”.  Д-р Тедрос Аданом Гебрейесус добави още:

“В случай че на въпросните пазари им бъде позволено да отворят на ново, то това следва да се направи при условие, че ще спазват стриктно стандартите за безопасност на храните, както и че ще се гарантира високо ниво на хигиена”.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments